Azərbaycanda avtomobil nəqliyyatı ilə beynəlxalq yükdaşımaların dəyəri artıb
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycanda avtomobil nəqliyyatıvasitələri ilə 1,006 milyard ABŞ dolları dəyərində 463,2 min tonyük daşınıb.
Məlumata görə, bu göstərici 2025-ci ilin müvafiq dövrü iləmüqayisədə dəyər ifadəsində 40,4 milyon ABŞ dolları və ya 4,2% çox,həcm ifadəsində isə 21,6 min ton və ya 4,4% azdır.
Hesabat dövründə Azərbaycandan avtomobil nəqliyyatı ilə 193,2milyon ABŞ dolları dəyərində təqribən 184,9 min ton yük ixracolunub ki bu, əvvəlki ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədədəyər ifadəsində 34,2 milyon ABŞ dolları və ya 21,5% çox, həcmifadəsində isə 12,6 min ton və ya 6,3% azdır.
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycana avtomobil nəqliyyatı ilə 812,7milyon ABŞ dolları dəyərində 278,3 min ton yük idxal olunub ki, bugöstərici 2025-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə dəyərifadəsində 6,2 milyon ABŞ dolları və ya 0,8% çox, həcm ifadəsindəisə 9,051 min ton və ya 3,1% azdır.