Azərbaycanda hava nəqliyyatı ilə beynəlxalq yükdaşımaların həcmi artıb
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycanda hava nəqliyyatı vasitələriilə 192,012 milyon ABŞ dolları dəyərində 12,643 min ton yükdaşınıb.
Trend bubarədə Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, bu göstərici 2025-ci ilin müvafiq dövrü iləmüqayisədə dəyər ifadəsində 645,1 milyon ABŞ dolları və ya 4,4 dəfəaz, həcm ifadəsində isə 11,6 min ton və ya 12,5 dəfə çoxdur.
Hesabat dövründə Azərbaycandan hava nəqliyyatı ilə 53,092 milyonABŞ dolları dəyərində təqribən 11,7 min ton yük ixrac olunub ki bu,əvvəlki ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə dəyərifadəsində 22,9 milyon ABŞ dolları və ya 75,9%, həcm ifadəsində isə11,6 min ton və ya 153,9 ton çoxdur.
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycana hava nəqliyyatı ilə 138,9milyon ABŞ dolları dəyərində 945 ton yük idxal olunub ki, bugöstərici 2025-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə dəyərifadəsində 668 milyon ABŞ dolları və ya 5,8 dəfə az, həcmifadəsində isə 13 ton və ya 1,4% çoxdur.