Emin Hüseynov Azərbaycanı tərk edərkən nə baş verib? Nadir FAKT
GlobalInfo saytından alınan məlumata görə, ain.az bildirir.
Fevralın 13-də işinə başlayan 62-ci Münhen Təhlükəsizlik Konfransı (MSC 2026) bir çox detallarla yadda qaldı. Azərbaycan ictimaiyyəti konfrans binasının kənarında baş verən epizodik, amma çox mühüm olaylara şahidlik etdi.
Globalinfo.az bildirir ki, öncə Prezident İlham Əliyev Azərbaycan telekanallarının Münhenə ezam olunmuş müxbirlərinə ayaqüstü müsahibə verdi.
Bu müsahibədən sonra İsveçrədə yaşayan jurnalist Emin Hüseynov İlham Əliyevə sual vermək istədi. O, özünü müstəqil mətbuatın nümayəndəsi kimi təqdim etdi. Prezident Əliyev isə ona “dünyada müstəqil mətbuat yoxdur” cavabını verdi.
Emin Hüseynov Konfransın keçirildiyi binanın önündə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya da sual vermək istədi. M.Əliyeva onu səfirlikdə qadın paltarı geyinib, gizlənən şəxs kimi xatırladığını, sonra isə ona can sağlığı arzuladığını dedi. Bu cavabı əks etdirən video sosial şəbəkələrin Azərbaycan seqmentində sürətlə yayıldı. Mehriban Əliyevanın bu sərrast və soyuqqanlı cavabı ölkə ictimaiyyəti tərəfindən alqışla qarşılandı.
Emin Hüseynov Bakıda jurnalist kimi fəaliyyət göstərib. O, “Turan” İnformasiya Agentliyində reportyor vəzifəsində çalışıb. Sonradan Reportyorların Azadlığı və Təhlükəsizliyi İnstitutu (RATİ) adlı təşkilat yaradıb. Hüquq müdafiəçisi kimi fəaliyyət göstərdiyi vaxtlarda xarici fondlardan külli miqdarda qrant alıb. 2014-cü ildə Azərbaycan Baş Prokurorluğunun xaricdən alınan qrantlarla bağlı araşdırma aparmasından sonra bu sahədə çox ciddi vergidən yayınma faktları ortaya çıxdı. Xeyli hüquq müdafiəçisi, QHT təmsilçisi, jurnalist adı ilə fəaliyyət göstərən şəxs istintaqa cəlb edildi. Həmçinin məlum oldu ki, QHT, hüquq müdafiəçiliyi, jurnalist adı altında xarici xüsusi xidmət orqanları ilə gizli əməkdaşlıq edilir. Bu araşdırmalar zamanı Emin Hüseynovun da böyük məbləğdə vergidən yayındığı üzə çıxdı. Onun barəsində cinayət işi açılandan sonra ABŞ-ın Bakıdakı səfirliyinə üz tutsa da oradan rədd  cavabı aldı. Daha sonra İsveçrə səfirliyi ona sahib çıxdı. E.Hüseynov istintaqdan yayınaraq səfirlikdə 10 ay qala bildi. Onun diplomatik nümayəndəliyə gedərkən tanınmamaq üçün kamuflyaj olunduğu deyilir.
Sonradan İsveçrə Xarici İşlər Nazirliyi onun Bakıdan çıxarılması üçün Azərbaycan tərəfinə müraciət etdi. Rəsmi Bakı bu müraciətə humanitar prinsipləri rəhbər tutaraq müsbət cavab verdi. E.Hüseynov 2015-ci ilin iyununda təyyarə ilə İsveçrəyə aparıldı. İndiyə kimi orada yaşayır. Hələ o vaxtlar deyilirdi ki, Emin Hüseynov Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığından çıxarıldıqdan sonra isveçrəlilərə təhvil verilib.