Qənizadə: Paris məhkəməsi Qənimət Zayidovu cərimələyib
BAKI, 19 fevral. TELEQRAF
Hüquq müdafiəçisi olan Cingiz Qənizadənin Fransada yaşayan jurnalist Qənimət Zayidova qarşı 2019-cu ilin noyabrın 6-da Parisdə etdiyi şikayət əsasında Paris Cinayət Məhkəməsi hökm çıxarıb.
Teleqraf-ın xəbərinə görə, bu barədə Qənizadə keçirdiyi mətbuat konfransında məlumat verib.
O bildirib ki, 8 avqust 2019-cu il tarixində Paris və Strasburqda və ya hər halda ölkə ərazisində və müddətin məhdudlaşdırılması müddətində YouTube platformasında yayımlanan "Azərbaycan Saatı" televiziya kanalının nəşriyyat direktoru olan fərdi şəxsə qarşı "Millət vəkili Çingiz Qənizadə - Qatillər haqqında söhbətlər - Rusiyadan tabutda gələn şəxs" adlı video yayımlayaraq müəllif kimi ictimai böhtan cinayəti törədib: "Qənimət Zayidov 18 avqust, 25 avqust, 1 sentyabr 2019-cu il tarixlərində rəhbəri olduğu You Tube platformasında yayımlanan "Azərbaycan Saatı" televiziya kanalında video yayımlayaraq mənə qarşı ictimai böhtan yayıb, şərəf və ya nüfuzuma xələl gətirən iddiallar və ittihamlar səsləndirib. Beləliklə Fransanın aşağıdakı qanunlarında nəzərdə tutulan cinayət əməllərini törədib. Odur ki, bu ifadələrdə şərəfimə və ya nüfuzuma xələl gətirə biləcək iddialar və ya ittihamlar Fransa qanunları ilə cəzalandırılır".
Hüquq müdafiəçisinin sözlərinə görə, 5 sentyabr 2025-ci il tarixində keçirilən məhkəmə iclasında Qənimət Zayidovun ifadəsindən əvvəl sədrlik edən hakim onun fransız dilini kifayət qədər bilmədiyini qeyd edib: "Azərbaycanlı tərcüməçi Haideh Bornak təyin etdi. Daha sonra tərcüməçi lazım olduqda öz xidmətlərini göstərdi. İş elan edildikdə, sədrlik edən hakim cavabdehin iştirakını və şəxsiyyətini qeyd etdi, ona vəkili kömək etdi".
Çingiz Qənizadə qeyd edib ki, ona qarşı açıq böhtan ittihamları 18 avqust 2019-cu il, 25 avqust 2019-cu il və 1 sentyabr 2019-cu
il tarixlərində "Azerbaijan Time" adlı YouTube kanalında dərc olunmuş bəyanatlar əsasında irəli sürülüb: "Həmin dövrdə Azərbaycan Milli Məclisinin üzvü və Avropa Şurası Parlament Assambleyasındakı Azərbaycan nümayəndə heyətinin alternativ üzvü idim. Bu vəzifədə ildə bir neçə dəfə Strasburqda keçirilən görüşlərdə iştirak etmişəm. O, kanalda yayımlanan üç videoda məni Azərbaycanlı iş adamı Ruslan Hüseynovun qətlində iştirak etdiyimi iddia edib".
"Qənimət Zayidov 14 dekabr 2022-ci ildə dövlət məmuruna, dövlət səlahiyyətlərinə malik şəxsə və ya dövlət xidməti göstərən vətəndaşa qarşı ictimaiyyətə nitq, yazı, şəkil və ya elektron rabitə vasitəsilə ictimai böhtan atmaqda iştirakda da ittiham olunub. Cinayət 18 avqust 2019-cu il, 25 avqust 2019-cu il vǝ 1 sentyabr 2019-cu il tarixlərində Azərbaycanda və bütün ölkə ərazisində törədilib. Bu cinayətlər 29 iyul 1881-ci il tarixli Mətbuat Azadlığı Qanununun 23, 29, 31 və 42-ci maddələri və 29 iyul 1982-ci il tarixli Qanunun 93-3-cü maddəsi ilə müəyyən edilir və cəzalandırılır. O, dinləmə zamanı susub. Vəkilinin bildirdiyinə görə, bu, iddia edilən fikirlərin müəllifi belə olmayan müxalifətçi və müstəqil jurnalistə qarşı Azərbaycan dövlətinin Fransanın hüquqi prosedurlarını manipulyasiya etməsinin daha bir nümunəsidir. İstintaqın başa çatması barədə bildiriş 2 fevral 2023-cü ildə verilib və tərəflərə təqdim edilib. İş materialları həmin gün həll edilməsi üçün prokurorluğa göndərilib" - deyə o, bildirib.
Çingiz Qənizadə qeyd edib ki, bu iddialara görə onu Fransada məhkəməyə vermək qərarına gəldim. Mənim niyyətim xaricdə yaşayan blogerlərin danışdıqlarının tamamilə cəfəngiyyat olduğunu xalqıma sübut etmək və öz adımı təmizə çıxarmaq olub. Çünki bu yalan iddialar seçkilər zamanı mənim əleyhimə də istifadə olunub.
O bildirib ki, Qənimət Zahid məhkəmə proseslərdə iştirak etmək istəməyib:
“Qənimət Zahid əvvəl proseslərə gəlmirdi. Onun barəsində məcburi gətirilmə qərarı çıxarıldı. Məhkəməyə gələndə özü ilə yalançı şahid də gətirmişdi, amma həmin şahid zaldan çıxarıldı. Bununla kifayətlənməyən Qənimət susmaq hüququndan istifadə etdi, prosesi siyasi adlandırdı, həmçinin özü ilə “Sərhədsiz Reportyorlar” təşkilatından Janne Keyveni də gətirmişdi”.
Ç.Qənizadənin sözlərinə görə, nəticədə Paris Cinayət Məhkəməsinin 21 oktyabr 2025-ci il tarixli qərarı ilə Qənimət Zahid cinayət törətmiş şəxs hesab edilib və ona 500 avro məbləğində cərimə cəzası təyin olunub: “Belə cəzanın təyin olunmasının səbəbi onun iş yerinin olmaması və Fransa dövlətinin himayəsində olması olub. Bu, Azərbaycan tarixində ilk dəfədir ki, başqa dövlətə sığınaraq digər dövlətə şər və böhtan atan şəxsin sığındığı ölkədə məhkəmədə uduzması ilə nəticələnib”.