İcbari tibbi sığortada müştərək maliyyələşmənin tətbiqi daha 1 il təxirə salınır
İcbari tibbi sığorta çərçivəsində müştərək maliyyələşmə məbləği gələn il yanvarın 1-dən ödəniləcək.
Bu, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Tibbi sığorta haqqında” qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
İndiyə qədər qüvvədə olan qanuna əsasən, müştərək maliyyələşmə məbləği bu il yanvarın 1-dən ödənilməli idi.
Qeyd edək ki, müştərək maliyyələşmə məbləği sığorta hadisəsi nəticəsində yaranan itkilərin və ya dəyən zərərin icbari tibbi sığorta təminatı ilə əhatə olunmayan və sığortaolunan tərəfindən ödənilən hissəsidir. Qanuna əsasən, ilkin tibbi-sanitariya yardımına müraciət etmədən birbaşa ambulator-poliklinik, laborator, funksional-diaqnostik tibbi xidmətlərdən istifadə etdikdə sığortaolunan müştərək maliyyələşmə məbləği ödəməlidir. Sığortaolunan icbari tibbi sığorta çərçivəsində tibbi xidmətlərdən istifadə etmək məqsədilə yönləndirildiyi tibbi ərazi bölməsindən kənar yerləşən dövlət tibb müəssisəsinə müraciət etdikdə müştərək maliyyələşmə məbləği ödəməlidir.
icbari tibbi sığorta müştərək maliyyələşməmüştərək maliyyələşmə məbləği 1 yanvaricbari tibbi sığorta dəyişiklikləriMilli Məclis Səhiyyə komitəsi iclasıTibbi sığorta haqqında qanun dəyişikliyiAPA səhiyyə xəbərləriambulator-poliklinik xidmətlər ödənişilaborator və diaqnostik xidmətlərmüştərək ödəniş qaydalarısığortaolunanın öhdəlikləriilkin tibbi-sanitariya yardımıdövlət tibb müəssisəsinə müraciəticbari tibbi sığorta təminatı2027 yanvar tətbiqitibbi xidmətlərdən istifadə qaydasıAzərbaycan səhiyyə qanunvericiliyi