Rəsmi Moskvadan Ermənistanla ABŞ arasında imzalanan saqzişə reaksiya
ain.az, Ayna saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
Mariya Zaxarova: “Bu, birbaşa ABŞ investisiyası deyil, Ermənistanın xərcləri ödəyəcəyi sxemdir”
“Ermənistan mediası bunu Amerika investisiyası kimi təqdim etməyə tələsir. Əslində bu, Amerika texnologiyasının satışıdır”. AYNA.AZ rus mediasına istinadən bildirir ki, bu sözləri Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova ABŞ-la Ermənistan arasında imzalanan sənədlərə münasibət bildirərkən deyib.
Zaxarova qeyd edib: “Ermənistan, şübhəsiz ki, uyğun hesab etdiyi istənilən tərəfdaşla işləməkdə sərbəstdir, lakin Amerika texnologiyasının seçimi suallar doğurur”.
Qeyd edək ki, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan və ABŞ-ın vitse-prezidenti Ceyms D. Vens "Ermənistan Respublikası Hökuməti ilə Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Nüvə Enerjisinin Sülh Məqsədləri ilə İstifadəsi Sahəsində Əməkdaşlıq Sazişi" üzrə danışıqları yekunlaşdıran birgə bəyanat imzalayınlar. Bu danışıqlar Ermənistanda 9 milyard dollar dəyərində Amerika kiçik modul reaktorlarının (SMR) tətbiqini nəzərdə tutur: əvvəlcə 5 milyard dollar dəyərində avadanlığa, qalan 4 milyard dollar isə yanacaq təchizatı və reaktorların texniki xidməti üçün (uzunmüddətli perspektivdə) istifadə olunacaq.
"Vaşinqtonun təklif etdiyi kiçik nüvə elektrik stansiyaları ABŞ mövcud deyil. Onlar yalnız kağız üzərində mövcuddur", - Zaxarova bildirib.
XİN rəsmisi həmçinin qeyd edib ki, İrəvanda elan edilən 9 milyard dollarlıq kiçik modul reaktor tikinti layihəsi ilə bağlı heç bir konkret məlumat verilməyib: "Bu, mövzuya əlavə maraq yaradıb. Amma bu reaktorların nə olduğu və artıq harada fəaliyyət göstərdiyi bilinmir".
Zaxarova qeyd edib ki, bir sıra Ermənistan media orqanları bu xəbəri “Vaşinqtonun respublika iqtisadiyyatına misli görünməmiş investisiyası” kimi təqdim etməyə tələsiblər: Lakin əsas sual layihənin maliyyə modelindədir. Rusiya tərəfinin əldə etdiyi məlumata görə, bu, birbaşa ABŞ investisiyası deyil, Ermənistanın xərcləri ödəyəcəyi sxemdir. Maliyyələşdirmənin əvvəllər qeyd edildiyi kimi, infrastruktur layihələri üçün yaradılan TRIPP fondu vasitəsilə təmin edilməsi gözlənilirdi. Lakin fondun özü hələ yaradılmayıb”.
“Rusiya onilliklərdir Ermənistanın nüvə sənayesində etibarlı tərəfdaşıdır. Bu illər ərzində Rusiya tərəfi onun istismarını və texniki xidmətini dəstəkləyib. Hazırda stansiyanın ömrünün 2036-cı ilə qədər uzadılması üzərində birgə işləyirik", - deyə o əlavə edib.
Rusiya XİN sözçüsü vurğulayıb ki, Rusiya dünyada aşağı güclü nüvə elektrik stansiyalarından istifadə edən və tərəfdaşlarına bütün enerji sahələrində sınaqdan keçirilmiş həllər təklif edən yeganə ölkədir.