Konstitusiya Məhkəməsi Baş Prokurorluğun sorğusuna baxacaq
Konstitusiya Məhkəməsi Palatasının növbəti iclası keçirilib. İclasda mühüm hüquqi sorğuların Plenumun icraatına qəbul edilməsi barədə qərarlar qəbul olunub.
Məhkəmənin mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, iclasda Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 130-cu maddəsinin IV hissəsinə və “Konstitusiya Məhkəməsi haqqında” Qanunun 7.1-ci maddəsinə əsasən, Cinayət-Prosessual Məcəlləsinin 157.1-ci maddəsinin şərh edilməsinə dair Baş Prokurorluğun sorğusuna baxılıb.
Müzakirələrin nəticəsi olaraq, sözügedən sorğunun Plenumun icraatına qəbul olunması haqqında qərardad qəbul edilib. Bu şərh maddənin tətbiqi zamanı yaranan hüquqi qeyri-müəyyənliklərin aradan qaldırılmasına xidmət edəcək.
Qeyd edək ki, sorğuya mahiyyəti üzrə Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun martın 2-nə təyin olunmuş iclasında baxılacaq. Həmin tarixdə maddənin hüquqi şərhi ilə bağlı yekun qərarın veriləcəyi gözlənilir.