Gürcüstan xəritədən silinməyəcək: Tbilisidən Bakı ilə İrəvanın əlaqələrinə reaksiya
Hurriyyet saytına istinadən ain.az xəbər verir.
Bəzi siyasətçilər Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərindən sui-istifadə etməyə və Gürcüstanın heç bir yolun əvəz edə bilməyəcəyi strateji rolunu kiçiltməyə çalışırlar.
Publika.az  xəbər verir ki, bunu Gürcüstan Xarici işlər naziri Maka Boçorişvili “İmedi TV”yə verdiyi müsahibədə bildirib.
Şöbə müdirinin sözlərinə görə, yeni yollar regionun əlaqə baxımından əhəmiyyətini yalnız artıracaq, çünki bu, region üçün yaxşıdır.
"Mən burada heç bir risk görmürəm. Gürcüstan xəritədən silinməyəcək. Sadəcə, bu gün əlaqələrdən danışanlar Gürcüstanı Avropa üçün əsas halqa kimi qeyd etmirlər və bu, onların səriştəsini şübhə altına alır", - deyə o əlavə edib.
Boçorişvili qeyd edib ki, Tbilisi tikilməkdə olan yeni yolu Gürcüstandan keçən marşrutla rəqabət aparan yol kimi görmür.
Nazir bildirib ki, "Yeni istiqamətlərin ortaya çıxmasına baxmayaraq, Gürcüstan qlobal geosiyasi xəritədə strateji əhəmiyyətini qoruyub saxlayır".
Onun sözlərinə görə, Qərblə Şərq arasındakı yük axını nəzərə alınmaqla, üç-dörd yeni marşrut əlavə olunsa belə, bu, kifayət etməyəcək.