Bu qış Kiyevdə baş verən “daxili fəlakət”ə yol verilməsini tənqid etdi Zelenski
Sia Az saytından alınan məlumata görə, ain.az bildirir.
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski Kiyev hakimiyyətini bu qış baş verən “daxili fəlakət”ə yol verməkdə tənqid edib.
SİA-nın xarici mətbuata istinadən verdiyi məlumata görə, prezident Vladimir Zelenski fevralın 19-da Telegraf kanalı vasitəsilə açıqlama verərək bildirib ki, o, ölkədə elektrik və istilik təminatı ilə bağlı bölgələrdə vəziyyəti müzakirə etmək üçün gündəlik video-çəkiliş keçirib. Müzakirələr zamanı bərpa işləri və bəzi bölgələrin əhalisinin təminatı məsələləri əsas mövzu olub. Diskussiya Odesa, Dnipro, Mikolayiv, Xarkov, Poltava, Sumı və Çerniqov vilayətlərində aparılıb. Zelenski bildirib ki, “bu qışın təcrübəsinə əsaslanaraq, icmaların enerji təminatının yenidən qurulması və modernləşdirilməsi ilə bağlı qərarlar hazırlanır və növbəti qızdırma mövsümü üçün müvafiq plan ümummilli səviyyədə nəzərdən keçiriləcək və təsdiqlənəcək”.
Prezident əlavə edib ki, “hər bir ukraynalı şəhər və icma, bu qış Kiyevdə baş verən daxili fəlakətləri yaşamayanlar, təcrübələrini ölkə səviyyəsində tətbiq etməlidirlər”.
Zelenski həmçinin bildirib ki, baş nazir Yuliya Svyrydenko ilə razılaşaraq, hökumət səviyyəsində koordinator mərkəz yaradılacağını və burada icmaların real təcrübələrinin sistemləşdiriləcəyini qeyd edib.
“Xüsusilə Zaporoje vilayətində görülən işlər və bu bölgənin təcrübəsi digər vilayətlərdə tətbiq oluna bilər. İvan Fedorov kritik infrastruktur obyektlərinin qorunması və bərpası ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verib. Biz digər vilayət rəhbərləri və effektiv icmalarla da əlaqə saxlayacağıq”, – deyə Zelenski əlavə edib.
Qeyd edək ki, fevralın 19-u səhər saatlarında Ukraynanın səkkiz vilayətində yeni elektrik kəsintiləri qeydə alınıb. “Ukrenergo” məlumat verib ki, Rusiya hərbçiləri enerji infrastrukturuna yönəlmiş məqsədyönlü zərbələr endirib. Eyni zamanda, RF-nin Belgorod vilayətində də kütləvi elektrik kəsintilərinə başlanılıb.