Səfərin yekununa həsr olunmuş Prezidentlərin mətbuata bəyanatları iki ölkə arasında siyasi münasibətlərin möhkəm təməl üzərində qurulduğunu bir daha təsdiqlədi. Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərinə - dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşılıqlı hörmət prinsipinə əsaslanan mövqe nümayiş etdirirlər. Bu amil münasibətlərin siyasi sütununu təşkil edir. Hər iki ölkə müxtəlif beynəlxalq platformalarda bir-birinin haqlı mövqeyini dəstəkləyir və bu dəstək qarşılıqlı etimadı daha da gücləndirir.
Azərbaycan-Serbiya münasibətlərinin yüksək templə inkişafında enerji sektoru mühüm rol oynayır. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində artan rolu Serbiya ilə əməkdaşlıq perspektivlərini daha da genişləndirir. İmzalanmış sənədlər iqtisadi-ticari əlaqələrin dərinləşdirilməsini, investisiya layihələrinin təşviqini, sənaye, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsini nəzərdə tutur. Bu sənədlər münasibətlərin təkcə siyasi deyil, həm də real iqtisadi məzmunla zənginləşdiyini göstərir".