Özbəkistan prezidenti Mirziyoyev ABŞ-a işgüzar səfərə gedir
Səfər çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlıq sənədlərinin imzalanması və beynəlxalq təşəbbüslərdə iştirak nəzərdə tutulur...
Poliqon xəbər verir ki, Şavkat Mirziyoyev 17–19 fevral tarixlərində ABŞ-a işgüzar səfər edəcək. Səfər Donald Tramp-ın dəvəti əsasında baş tutacaq və ikitərəfli siyasi-iqtisadi münasibətlərin müzakirəsinə həsr olunacaq.
Məlumata görə, səfər proqramına Sülh Şurası adlı platformanın inaqurasiya iclasında iştirak daxildir. Bu təşəbbüsün beynəlxalq təhlükəsizlik, dialoq və iqtisadi əməkdaşlıq mövzularında yeni mexanizmlərin formalaşdırılmasına yönəldiyi bildirilir.
Eyni zamanda, Özbəkistan liderinin ABŞ-ın aparıcı şirkət və maliyyə institutlarının rəhbərlərinin iştirakı ilə iqtisadi sahədə ikitərəfli sənədlərin imzalanması mərasimində iştirak edəcəyi gözlənilir. Bu sənədlərin investisiya, texnologiya transferi, enerji, infrastruktur və maliyyə əməkdaşlığı kimi sahələri əhatə edə biləcəyi qeyd olunur.
Analitiklər hesab edirlər ki, səfər Özbəkistan-ın Qərb ölkələri ilə iqtisadi və siyasi əlaqələrini gücləndirmək strategiyasının tərkib hissəsidir. Son illər Daşkənd xarici investisiyaların cəlbi, regional təhlükəsizlik məsələlərində aktiv iştirak və iqtisadi islahatların dərinləşdirilməsi istiqamətində siyasət yürüdür.
Ekspertlərin fikrincə, ABŞ ilə iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsi Özbəkistan üçün texnologiya, maliyyə resursları və yeni bazarlara çıxış baxımından əlavə imkanlar yarada bilər. Bununla yanaşı, bu cür yüksək səviyyəli səfərlər Mərkəzi Asiya regionunun geosiyasi əhəmiyyətinin artdığını da göstərir.