Şavkat Mirziyoyev bu il üçün dövlət proqramı təsdiqləyib
Ajans.az xəbər verir ki, prezidentin mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, Prezident Şavkat Mirziyoyevə Özbəkistan 2030 Strategiyasının 2026-cı ildə həyata keçirilməsi üzrə dövlət proqramının layihəsi təqdim edilib. İslahat proqramlarına prezidentin millətə və parlamentə müraciətində irəli sürdüyü təşəbbüslər, eləcə də 2026-cı il üçün ən yüksək prioritetli islahatlar daxildir. Bunlara məhəllələrin infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, iqtisadiyyatın texnoloji artım modelinə keçirilməsi, daxili tələbatın stimullaşdırılması, peşəkar inkişaf və yeni əmək bazarı arxitekturasının yaradılması, ekoloji tarazlığın təmin edilməsi və su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təşkili, dövlət idarəçiliyinin və məhkəmə-hüquq sisteminin təkmilləşdirilməsi və sosial birliyin təmin edilməsi daxildir.
Proqram "sənədlərin hazırlanması" prinsipindən "nəticələrə nail olmaq" prinsipinə keçidi nəzərdə tutur: hər bir təşəbbüs üçün tətbiq mexanizmləri və KPI-lar müəyyən edilib, məsul vəzifəli şəxslər və əlaqələndirici orqanlar müəyyən edilib.