Ədalət, Hüquq, Demokratiya (ƏHD) Partiyasının sədri, millət vəkili Qüdrət Həsənquliyev partiyanın mətbuat xidmətinin suallarını cavablandırıb.
Publika.az müsahibəni təqdim edir:
- Qüdrət bəy, son vaxtlar Prezidentə qarşı yönələn təxribatlar barədə fikirlərinizi öyrənmək istərdik...
- İqtidara yaxın siyasi ekspertlər açıq söyləyirlər ki, bu təxribatlar qonşu ölkə tərəfindən təşkil olunur və bunun cavabı olacaq. Priqojinin Moskvaya yürüşü zamanı yüksək çinli dövlət adamlarının öz ailələrini ölkədən çıxarması barədə də məlumatların yayıla biləcəyi barədə xəbərdarlıq da edilib. Bilirsiniz, ingilislərdə belə bir deyim (idiom ) var - "everyone has skeletons in their closet", yəni hər kəsin açılmasını istəmədyi bir sirri var. Siyasətlə məşğul olmaq kişilikdən imtina demək deyil. Dalaşanda da barışmağa yer qoymaq lazımdır. Hər zaman etibarlı tərəfdaş olduğunu söyləyən İlham Əliyev Putinin ona xəyanət etməyəcəyinə inandığını söyləmişdi. Çox istərdim ki, Prezidentə yönəlmiş təzyiqlərə və təxribatlara dərhal son qoyulsun. İlham Əliyev Qarabağı işğaldan azad etməklə adını xalqımızın tarixinə qızıl hərflərlə yazıb. Gələcək nəsillər bunun əsl qiymətini verəcək. İnanıram, o, xalqımızın qarşısında dayanan digər ağır problemləri də həll etmək gücündədir. Ona qarşı təşkil olunan hibrid savaş xalqımız tərəfindən qınanır və qəbul olunmur. Bu cür təxribatlarla nə Prezidenti, nə Azərbaycanı sarsıtmaq olmaz. Regionda və dünyada böyük geosiyasi dəyişikliklər baş verir. Rusiyadan sonra ikinci qonşumuz İran da müharibə astanasındadır. Xalqımız bu çağırışlara və dəyişikliklərə hazır olmalı, bir yumruq kimi birləşməlidir.
- Bu təxribatlar hansı məqsədlə təşkil oluna bilər?