Baş nazirin müavini: Prioritetimiz aydındır - təhlükəsiz, əlçatan və davamlı enerji
Parisdə keçirilən Beynəlxalq Enerji Agentliyinin Nazirlər Toplantısı (IEA) çərçivəsində Niderlandın Baş nazirinin müavini Sofi Hermans Agentliyə üzv ölkələrin əsas prioritetlərini açıqlayıb.
Bu barədə Herbiand.az Agentliyə istinadə xəbər verir.
Sofi Hermansın sözlərinə görə, keçirilən iki günlük toplantı onu göstərdi ki, enerji gündəlik həyat üçün son dərəcə vacibdir – o, insanların həyata keçirdikləri hər şeyin görünməz hərəkətverici qüvvəsidir. IEA-nın bilik dəstəyi altında iştirakçılar bir daha əmin oldular ki, beynəlxalq əməkdaşlıq həyati əhəmiyyət daşıyır.
“Bizim prioritetimiz aydındır: təhlükəsiz, əlçatan və davamlı enerji – və qeyri-müəyyən dünyada davamlılığı təmin edə bilən sistemlər”, - baş nazirin müavini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Parisdə keçirilən iki günlük tədbirdə rekord sayda 54 ölkənin yüksək vəzifəli dövlət rəsmiləri iştirak edib, onlardan təxminən 40-ı nazirlər səviyyəsində olub. Həmçinin, ümumi bazar kapitalizasiyası 14 trilyon dollar olan 55 şirkətin rəhbərləri və bir sıra beynəlxalq təşkilatların liderləri tədbirdə iştirak etdilər.