Azərbaycan–Serbiya: Yeni strateji əməkdaşlıq platforması
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiçin iştirakı ilə cari ilin fevralın 15-də Belqradda keçirilmiş ölkələrimiz arasında imzalanmış müvafiq sənədlərin mübadiləsi mərasimi hər iki ölkənin münasibətlərində yeni perspektivlərin və müasir dövrün tələblərinə uyğun strateji əməkdaşlığın göstəricisidir. Rəsmi-işgüzar səfər Azərbaycan və Serbiya arasında qarşılıqlı etimad və əməkdaşlığın daha da dərinləşdiyi bir dönəmdir.
Mübadilə mərasimində imzalanmış sənədlər çoxşaxəli əməkdaşlıq sahələrini əhatə etmişdir Ən mühüm razılaşmalardan biri “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Serbiya Respublikası Hökuməti arasında qida təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”dir ki, bu da tərəflərin yalnız enerji deyil, sosial önəmli sahələrdə də bir-birinə dəstək verməyə hazır olduqlarını göstərir. Eyni zamanda “qaz-turbin elektrik stansiyasının layihələndirilməsi, tikintisi və idarə olunması” ilə bağlı sənəd Azərbaycandan Serbiyaya enerjidə texnoloji tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün yeni imkanları açır.
Bunlarla bitmir — imzalanmış sənədlər arasında iqtisadiyyat naziri tərəfindən iqtisadi sahədə anlaşma memorandumunun, medianın inkişafı və telekommunikasiya sahəsində əməkdaşlıq memorandumu, mədəniyyət və idman sahələrində əməkdaşlıq sənədləri, eləcə də təhsil və sığorta sistemlərinin uyğunlaşdırılması ilə bağlı razılaşmalar də var. Belə çoxşaxəli yanaşma göstərir ki, Azərbaycan–Serbiya münasibətləri yalnız bir sahə ilə məhdudlaşmır — bu, geniş və dayanıqlı tərəfdaşlıq zolağıdır.
Prezident cənab İlham Əliyevin bu sənədlərin mübadiləsi zamanı vurğuladığı məqam sadədir: Azərbaycan strateji əlaqələri yalnız enerji təchizatı və iqtisadi əməkdaşlıqla ölçmür, eyni zamanda insan kapitalı, texnologiya və mədəniyyət sahələrində də qarşılıqlı fayda yaradır. Bu yanaşma ölkəmizin beynəlxalq münasibətlərdə balanslı və perspektivli siyasət yürütməsinin göstəricisidir.
Azərbaycan üçün regionda və Avropada etibarlı tərəfdaş olmaq yalnız sözlə deyil, həm də real layihələr və anlaşmalarla ölçülür. Serbiya ilə imzalanan sənədlər bu inamın növbəti mərhələsidir. Bu razılaşmalar gələcəkdə bir çox faydalı layihələrə yol açacaq, qarşılıqlı investisiyaları artıracaq və iki ölkə arasında siyasi-diplomatik əlaqələri daha da möhkəmləndirəcək.
Bu münasibətlər qarşılıqlı hörmətə və bərabərhüquqlu əməkdaşlığa əsaslanır. Prezident İlham Əliyevin Belqradda sərgilədiyi mövqe Azərbaycanın diplomatiyasının nə qədər düşünülmüş və çevik olduğunu bir daha təsdiq etdi. Azərbaycan və Serbiya arasındakı əməkdaşlıq yalnız sənədlərlə qalmayacaq — bu sənədlər gələcək üçün praktik addımların və yeni uğurların başlanğıcını qoyur.