Naxçıvan dəmir yolu - Avropa İttifaqının Transxəzər bağlantısının yeni elementi kimi
29 yanvar 2026-cı il tarixində Avropa İttifaqı və Azərbaycaniqtisadi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm addımataraq Naxçıvanda dəmir yolu layihəsinin texniki-iqtisadiəsaslandırmasının birgə hazırlanacağını elan ediblər. Bu layihəAİ-nin “EC Global Gateway” təşəbbüsünün və bu yaxınlarda təqdimolunmuş Regionlararası Qarşılıqlı Əlaqələndirmə Proqramının tərkibhissəsidir. Proqramın məqsədi nəqliyyat, enerji, rəqəmsaltexnologiyalar və ticarət sahələrində dayanıqlı və etibarlıəlaqələrin yaradılmasıdır.
Naxçıvanda dəmir yolu Transxəzər Nəqliyyat Dəhlizinin stratejielementi olacaq və Avropa ilə Mərkəzi Asiyanı birləşdirəcək. AvropaKomissiyasının məlumatına görə, bu marşrutdan istifadə Avropa iləMərkəzi Asiya arasında tranzit müddətini 15 günə qədər azaltmağaimkan verəcək. Bu, təkcə logistikanın sürətləndirilməsi deyil, eynizamanda yeni iqtisadi axınların, ticarət və investisiyaimkanlarının, eləcə də region ölkələri arasında əməkdaşlığıngenişlənməsi deməkdir.
Azərbaycan üçün dəmir yolu layihəsi iqtisadiyyatınşaxələndirilməsi, yeni iş yerlərinin yaradılması, kənd ərazilərinininkişafı və regional əlaqəliliyin gücləndirilməsi baxımından mühümimkandır. Layihə əhali və yüklərin mobilliyinin artmasına,nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə və daxili vəbeynəlxalq ticarət üçün yeni marşrutların formalaşdırılmasına töhfəverəcək.
Avropa İttifaqı üçün isə bu, ayrı-ayrı marşrutlardan asılılığınazaldılması və Avrasiya ilə iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsiimkanıdır, eyni zamanda regional sabitliyə dəstək deməkdir. Aİlayihəni geosiyasi öhdəlikləri konkret infrastruktur həllərinəçevirən alət kimi qiymətləndirir ki, bu da Cənubi Qafqazda sülhəməkdaşlığının gücləndirilməsi fonunda xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.Transxəzər dəhlizi və Naxçıvan dəmir yolu digər Avrasiya ölkələriüçün də faydalı ola biləcək regional inteqrasiya modeliniformalaşdırır.
Yeni nəqliyyat marşrutları Mərkəzi Asiya, Cənubi Qafqaz və ŞərqiAvropa ölkələrinə Avropa və Asiya bazarlarına daha sürətliqoşulmağa imkan verir, logistika xərclərini azaldır və ixracaxınlarının şaxələndirilməsi üçün yeni imkanlar açır. Bundan başqa,layihə innovativ maliyyə alətlərinin tətbiqini və “yumşaq”infrastrukturun – o cümlədən tənzimləmələrin uyğunlaşdırılması,prosedurların standartlaşdırılması və mütəxəssislərin hazırlanması– inkişafını stimullaşdırır ki, bu da dövlətlər və biznes arasındauzunmüddətli əməkdaşlıq üçün platforma yaradır.
Beləliklə, Naxçıvanda dəmir yolu yalnız nəqliyyat funksiyası iləməhdudlaşmır. O, iqtisadi multiplikator effekti yaradır: tikinti vəlogistika sahələrində yeni iş yerləri açılır, investisiyalarıncəlbi olunması, anbar infrastrukturundan rəqəmsal texnologiyalaraqədər tutmuş əlaqəldar sahələrin inkişafı. İqtisadiyyatınşaxələndirilməsi və regional əlaqəliliyin gücləndirilməsiAzərbaycan və qonşu ölkələrə rəqabət qabiliyyətini və iqtisadidayanıqlığını artırmağa kömək edəcək.
Naxçıvanda dəmir yolu layihəsi lokal infrastruktur təşəbbüsündəndaha geniş məna daşıyır. O, nəqliyyat və logistika sahəsinəyönəlmiş strateji investisiyaların sülhü möhkəmləndirə, iqtisadiimkanlar yarada və regional inteqrasiyanı təşviq edə biləcəyininümayiş etdirir. Belə yanaşma yalnız Azərbaycan və Aİ üçün deyil,həmçinin Avropa ilə Asiya arasında tranzit dəhlizlərinininkişafında maraqlı olan bütün ölkələr üçün dayanıqlı iqtisadiartım və sabitlik baxımından faydalıdır.