BMT-nin Fələstin üzrə Komitəsi İsrailin Qərb Şəriyəsində torpaq zəbtini "rəsmiləşdirmək" qərarını qınadı
BMT-nin Fələstin Xalqının Ayrılmaz Hüquqlarının Həyata Keçirilməsi Komitəsi İsrail hökumətinin işğal olunmuş Qərb Şəriyəsində Fələstin torpaqlarının ələ keçirilməsini "rəsmiləşdirəcək" birtərəfli "torpaq qeydiyyatı prosesi"nə başlamaq qərarını pisləyib.Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Fələstin Xalqının Ayrılmaz Hüquqlarının Həyata Keçirilməsi Komitəsi İsrail hökumətinin işğal olunmuş Qərb Şəriyəsində birtərəfli "torpaq qeydiyyatı prosesi"nə başlamaq qərarını qətiyyətlə pisləyib və bu, Fələstin torpaqlarının ələ keçirilməsini "rəsmiləşdirəcək".
Komitə İsrailin işğal olunmuş Qərb Şəriyəsində tətbiq etdiyi yeni qərarla bağlı yazılı açıqlama yayıb.Bəyanatda deyilir: "BMT-nin Fələstin Xalqının Ayrılmaz Hüquqlarının Həyata Keçirilməsi Komitəsinin Bürosu işğalçı dövlət olan İsrailin işğal olunmuş Qərb Şəriyəsində torpaq qeydiyyatı prosedurlarını bərpa etmək qərarını və Şərqi Qüds də daxil olmaqla işğal olunmuş Fələstin ərazilərində çoxsaylı digər qanunsuz siyasət və təcrübələri qətiyyətlə pisləyir."
Bəyanatda vurğulanır ki, İsrailin bu cür qanunsuz qərarları Fələstin torpaq sahiblərinin daha da əlindən alınmasına bərabərdir, beynəlxalq hüququn və müvafiq BMT qətnamələrinin pozulması ilə ciddi eskalasiya təşkil edir və pislənilməlidir.
Bəyanatda qeyd olunur ki, İsrailin bu sözdə inzibati tədbirləri işğal olunmuş Fələstin ərazilərinin de-fakto ilhaqını hədəfləyir və Şərqi Qüds də daxil olmaqla işğal olunmuş Fələstin ərazilərinin hüquqi statusunu və demoqrafik strukturunu dəyişdirməyə yönəlmiş siyasətlərin heç bir hüquqi qüvvəsi yoxdur.
İsrail dövlət televiziyasının məlumatına görə, Təl-Əviv administrasiyası 1967-ci ildən bəri ilk dəfə Qərb Şəriyəsində torpaq qeydiyyatı prosesini yenidən başlatmaq qərarına gəlib.
Bu qərara əsasən, Qərb Şəriyəsinin təxminən 61 faizini təşkil edən və tam İsrail nəzarəti altında olan C bölgəsindəki torpaqların "dövlət mülkiyyəti" kimi qeydiyyata alınması planlaşdırılır.
Proses əmlak qeydiyyatı, satış icazələri və rüsumların yığılmasını əhatə edir və bu da Fələstin Muxtariyyətinin bu ərazilərdəki səlahiyyətlərini faktiki olaraq ləğv edir.
İsrail mediasının məlumatına görə, məqsəd 2030-cu ilə qədər C bölgəsinin təxminən 15 faizini tədricən "qeydiyyata almaq"dır.