"Vardanyanın onlarla dəyişdirilməsi Azərbaycan üçün çox sərfəli olardı...”
“Vardanyan milyarder olsa da, adı çəkilən 4 separatçı-terrorçu fiqurla müqayisədə zəif bir siyasi önəm daşıyır...”
“Hesab edirəm ki, Azərbaycanda 20 illik həbsə məhkum edilmiş Rusiya milyarderi Ruben Vardanyanın adı çəkilən iki terrorçu eks-prezident, bir keçmiş müdafiə naziri və bir separatçı-terrorçu generala dəyişdirilməsi bizim üçün sərfəli olsa da,  ermənilər buna razı olmaz. Bu, məntiqi cəhətdən də düzgün görünmür. Bunu ermənilər heç zaman etməz. Düzdür, əslində bu cür mübadilə Ermənistanın hazırkı baş naziri Nikol Paşinyana sərf edər. Çünki bu halda birdən-birə ona qarşı müxalifətdə olan 4 güclü rusiyapərəst və revanşist fiqurdan canını qurtarar. Ancaq digər yandan, o, belə bir riskə getməz. Özü də bunu indilərdə etsə, iyundakı parlament seçkiləri öncəsi ermənilərin bir xeyli hissəsinin gözündən düşər, böyük sayda elektoratını itirər. Üstəlik, rusiyapərəst müxalifətə kütlələri ona qarşı qaldırmaq üçün ciddi dəstəvuz verər.”
Politoloq Qabil Hüseynli bu fikirləri Moderator.az-a açıqlamasında bu günlərdə Bakıda 20 illik həbsə məhkum edilmiş milyarder Ruben Vardanyanın Ermənistana təhvil verilməsi müqabilində 1988-ci ildən bəri Azərbaycana qarşı aparılmış işğalçı müharibədə, soyqırımlarda əsas aparıcı, təşkilatçı və icraçı rolunu oynamış 4 Xocalı canisi – terrorçu eks-prezidentlər Robert Köçəryan, Serj Sərkisyan, keçmiş müdafiə naziri Seyran Ohanyan və separatçı-terrorçu general Vitali Balasanyanın Azərbaycana gətirilməsi çağırışlara münasibət bildirərkən səsləndirib.
“Bəs belə bir mübadiləni Azərbaycan üçün hansı mənada sərfəli hesab edirsiz” sualına isə politoloq bu cür cavab verib: