Ukrayna prezidenti bildirib ki, namizəd olub-olmayacağına vətəndaşlar qərar verəcək...
Poliqon xəbər verir ki, Axios nəşrinə verdiyi son müsahibədə Ukrayna Prezidenti Volodymyr Zelenskyy gələcəkdə keçirilə biləcək seçkilərdə iştirak edib-etməyəcəyi ilə bağlı mövqeyinə aydınlıq gətirib. Dövlət başçısı bildirib ki, onun mümkün namizədliyi birbaşa olaraq Ukrayna xalqının istəyindən asılı olacaq.
Nəşr xatırladıb ki, ötən il Zelenski eyni media qurumuna açıqlamasında müharibə başa çatdıqdan sonra siyasətdən gedəcəyini demişdi. Lakin bu dəfəki müsahibədə prezident ehtimal edib ki, ölkədə seçkilər hətta kövrək atəşkəs dövründə də keçirilə bilər. Belə bir şəraitdə o, yenidən namizəd ola biləcəyini istisna etməyib.
“Bu, xalqdan asılı olacaq. Görək onlar nə istəyirlər”, deyə Zelenski bildirib.
Prezidentin sözlərinə görə, ölkədə siyasi proseslərin gələcəyi təhlükəsizlik vəziyyəti, cəbhədəki durum və atəşkəsin dayanıqlılığı ilə sıx bağlıdır. O, Ukraynanın demokratik prinsiplərə sadiq qaldığını vurğulayaraq, seçkilərin yalnız vətəndaşların iradəsini əks etdirməli olduğunu qeyd edib.
Müşahidəçilər hesab edirlər ki, müharibə şəraitində və ya qeyri-sabit atəşkəs dövründə seçkilərin təşkili həm hüquqi, həm də təhlükəsizlik baxımından ciddi çağırışlar yarada bilər. Bununla belə, Zelenskinin açıqlaması ölkədə siyasi gələcək və hakimiyyətin davamlılığı ilə bağlı müzakirələri yenidən aktuallaşdırıb.