Gürcüstan ilə Qərb dünyası arasında münasibətlər hazırda ciddi böhran mərhələsindədir. Uzun illər ərzində Tbilisi Vaşinqton və Brüsselin əsas strateji tərəfdaşı kimi qiymətləndirilirdi. Gürcüstan postsovet məkanında Sovet-Rusiya irsindən demək olar ki, tamamilə imtina edərək Qərb institutlarına inteqrasiya yolunu seçən nümunəvi dövlət kimi təqdim olunurdu.
Hazırda isə Tbilisi ilə Brüssel arasında faktiki “soyuq müharibə” vəziyyəti müşahidə olunur. ABŞ prezidenti Donald Trump administrasiyası Gürcüstanla gələcək münasibətlərin hansı formatda qurulmalı olduğunu diqqətlə izləyir. Bununla yanaşı, Joe Biden administrasiyasının “Gürcü Arzusu” hökumətinə qarşı mənfi mövqeyinin irsi də Vaşinqtonun qərarlarına təsir göstərməkdə davam edir.
Məqalədə bildirilir ki, hakim Georgian Dream partiyasının Rusiya ilə açıq geosiyasi qarşıdurmada iştirak etməmək kursu Qərbdəki “şahinlər” tərəfindən müsbət qarşılanmayıb. Həmin qüvvələr hazırda həm Brüsseldə, həm də müəyyən dərəcədə Ağ Evdə əsas mövqeləri tuturlar.
Tənqidçilər “Gürcü Arzusu”nu ölkəni avtoritar istiqamətə aparmaqda və liberal mühitin məhdudlaşdırılmasında ittiham edirlər. Eyni zamanda, partiya guya prorus siyasət yürütməkdə suçlanır. Lakin müəllif qeyd edir ki, buna baxmayaraq hakim qüvvə cəmiyyətin əhəmiyyətli hissəsini öz kursunun düzgünlüyünə inandıra bilib.
NATO məsələsi
Birinci əsas narazılıq amili NATO ilə bağlıdır. 2005-ci ildən etibarən Gürcüstanda NATO-ya üzvlük Qərbə inteqrasiyanın əsas mərhələsi kimi təqdim olunurdu. 2017-ci ildə Konstitusiyaya edilən dəyişikliklərlə NATO və Avropa İttifaqına üzvlük prioritet məqsəd kimi təsbit olundu.
Lakin ötən illər ərzində Gürcüstan Alyansa üzv qəbul edilmədi. Hətta 2024-cü ildə NATO-nun illik hesabatlarında Gürcüstanın mümkün üzvlüyünə dair istinadlar çıxarıldı. Halbuki rəsmi Tbilisi Əfqanıstan və digər münaqişə zonalarına hərbçilər göndərərək Qərbə sadiqliyini nümayiş etdirmişdi. Bu vəziyyət cəmiyyətin bir hissəsində məyusluq yaradıb.
Avropa İttifaqı ilə münasibətlər
İkinci amil Avropa İttifaqı ilə əlaqədardır. Gürcüstan postsovet məkanında ən demokratik ölkələrdən biri kimi tanınırdı və Brüsselin tələblərinə uyğun genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirmişdi. Lakin Tbilisi ilə Brüssel arasında fikir ayrılıqları yaranan kimi Avropa inteqrasiyası prosesi faktiki olaraq dayandırıldı.
Məqalədə məhkəmə islahatı, seçki baryerinin 1 faizə endirilməsi kimi təşəbbüslər və Rusiya ilə qarşıdurmada iştirakdan imtina məsələsi xatırladılır. Bildirilir ki, Gürcüstanın öz milli maraqlarını üstün tutmağa çalışması Brüsselin sanksiyaları və siyasi təzyiqləri ilə nəticələnib.
Regional müqayisə
Üçüncü amil Gürcüstanın Ermənistan və Azərbaycan ilə müqayisəsidir. Müəllifə görə, Tbilisi uzun illər Qərb standartlarına uyğun geniş islahatlar aparsa da, hazırda Brüssel daha praqmatik siyasət yürüdən Yerevan və Bakı ilə strateji tərəfdaşlıq münasibətlərini inkişaf etdirir.
Nəticədə Gürcüstanda belə bir sual yaranıb: illərlə Rusiya ilə qarşıdurmaya getmək, xarici missiyalarda iştirak etmək və ağır islahatlar aparmaq buna dəyər idimi? Məqalə müəllifi qeyd edir ki, cəmiyyətin əhəmiyyətli hissəsi bu suala artıq mənfi cavab verir.
Məqalə Archil Sikharulidze tərəfindən qələmə alınıb.