Azərbaycan ordusu 44 günlük müharibədə istifadə etmişdi - Ermənistan oxşarını hazırladı
BAKI, 17 fevral. TELEQRAF
“İsrail istehsalı olan və Azərbaycan ordusunun İkinci Qarabağ müharibəsində geniş tətbiq etdiyi “Harop” kamikadze dronunun analoqunun Ermənistana da ixrac edildiyi barədə iddia yayılıb”.
Teleqraf xəbər verir ki, bu barədə politoloq Elxan Şahinoğlu bildirib.
Ekspert qeyd edib ki, Ermənistanın “Davaro” şirkətinin hazırladığı və nümayiş etdirdiyi “Dragonfly-3” pilotsuz aparatının “Harop”a oxşarlığı vurğulanıb:
“Məsələ budur ki, Hindistan Ermənistana müxtəlif növ hərbi texnika ixrac edir və bunların içərisində İsrail texnologiyası ilə hazırlanan dronlar da ola bilər. Hindistanla İsrail arasında hərbi əməkdaşlıq üst səviyyədədir və bu sahədə ortaq layihələri mövcuddur.
Azərbaycanla Hindistan İsraillə süni intellekt sahəsində də əməkdaşlığı genişləndirməyə çalışır. Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev fevralın 4-də İsrailə səfəri çərçivəsində süni intellekt sahəsində anlaşma memorandumu imzalayıb. İmzalanma mərasimində İsrail Baş naziri Benyamin Netanyahu da iştirak edib. Tədbirdə iki ölkə arasında hibertəhlükəsizlik, rəqəmsallaşma və kosmik sahələrdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Bu arada, Dehlidə süni intellekt mövzusunda sammit öz işinə başlayıb. Müzakirələrdə İsraili müxtəlif şirkətlər təmsil edir. Hindistan bu sahədə İsraillə əməkdaşlığını gücləndirməyə üstünlük verir. İsraildə süni intellekt sahəsində çalışan 2300 şirkət mövcuddur. Bu şirkətlər gəlirlərini artırmaq üçün İsraillə tərəfaşlıq münasibətləri olan ölkələrlə ortaq layihələr həyata keçirirlər.
“Google” şirkətinin Hindistandakı 15 milyard dollarlıq yatırımı İsrail şirkətlərini bu bazara da diqqətini artırıb. Hindistanın informasiya texnologiyaları sahəsində 6 milyon mütəxəssisi var və onlar 180 min startap layihəsi üzərində çalışırlar. Hindistan hökuməti süni intellekt tədqiqatları, infrastrukturu və sektorlar üzrə tətbiqini artırmaq üçün 1,25 milyard dollar dəyərində beş illik plan qəbul edib. İsraildə də baş nazirin yanında xüsusi süni intellekt mərkəzi təsis edilib”.
Elxan Şahinoğlunun fikrincə, hazırda dövlətlər arasında rəqabət iqtisadiyyat və ordularının gücləri ilə yanaşı, süni intellekt sahəsində əldə etdikləri uğurlarla da ölçülür: “Bu baxımdan, Azərbaycanın süni intellekt sahəsində ABŞ və İsraillə imzaladığı müvafiq sazişlərin həyata keçirilməsinin əhəmiyyəti böyükdür”.