Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində strateji dialoq və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev bəyanatında Azərbaycan ilə Serbiya Respublikası arasında formalaşmış münasibətlərin uzunmüddətli, qarşılıqlı etimada və strateji tərəfdaşlığa əsaslandığını vurğulamışdır. Qeyd edilmişdir ki, iki ölkə rəhbərləri arasında illər ərzində davam edən intensiv təmaslar və açıq dialoq münasibətlərin möhkəmlənməsində həlledici rol oynamışdır.
Bəyanatda Serbiya xalqının tarix boyu dövlət suverenliyinin qorunması istiqamətində nümayiş etdirdiyi qətiyyət xüsusi qeyd edilmiş, ölkənin milli maraqlara əsaslanan siyasi kursunun dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsinə xidmət etdiyi bildirilmişdir. Prezident İlham Əliyev Serbiyanın sosial-iqtisadi inkişaf modelinə toxunaraq, təbii resurs imkanları məhdud olan bir dövlətin daxili potensiala söykənərək davamlı iqtisadi artım təmin etməsinin müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində mühüm göstərici olduğunu vurğulamışdır. Bu xüsusilə Avropa siyasi-iqtisadi məkanında yerləşən ölkə üçün əhəmiyyətli faktor kimi qiymətləndirilmişdir.
Eyni zamanda, Serbiya Prezidenti Vuçiçin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən islahatların real nəticələr verdiyi, ölkənin beynəlxalq nüfuzunun artdığı qeyd olunmuşdur. Liderlik amilinin dövlətin inkişafında mühüm rol oynadığı vurğulanaraq, Azərbaycan tərəfinin Serbiyanın nailiyyətlərini dost münasibətlərin təzahürü kimi yüksək qiymətləndirdiyi bildirilmişdir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında əməkdaşlığın gələcək perspektivlərinə də toxunmuş, münasibətlərin aydın strateji çərçivə əsasında inkişaf etdirildiyini qeyd etmişdir. Bu baxımdan Serbiya–Azərbaycan Strateji Şurasının ilk iclasının əhəmiyyəti xüsusi vurğulanmış, siyasi dialoq, iqtisadi tərəfdaşlıq və enerji əməkdaşlığı istiqamətlərində konkret fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyənləşdirildiyi diqqətə çatdırılmışdır.
Qarşıdakı dövr üçün prioritetlər sırasında siyasi münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi, iqtisadi əlaqələrin şaxələndirilməsi, enerji və nəqliyyat sahələrində yeni imkanlardan səmərəli istifadə edilməsi, eləcə də birgə investisiya layihələrinin reallaşdırılması göstərilmişdir. Bununla yanaşı, beynəlxalq təşkilatlar və çoxtərəfli platformalar çərçivəsində dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindən biri olduğu vurğulanmışdır. Qeyd edilmişdir ki, bu sahələr üzrə koordinasiyalı fəaliyyət iki ölkə arasında daha dərin iqtisadi inteqrasiyaya və güclü sinerji effektinə zəmin yaradacaqdır.
Dövlət başçısı rəsmi səfərin nəticələrinin qısa müddətdə praktik müstəvidə öz əksini tapacağına əminliyini ifadə etmiş, əldə olunan razılaşmaların konkret layihələr və təşəbbüslərlə müşayiət olunacağını bildirmişdir. Qarşılıqlı səfərlərin və yüksək səviyyəli görüşlərin davam etdiriləcəyi qeyd olunmuş, Prezident İlham Əliyevin Aleksandar Vuçiçi və Serbiya nümayəndə heyətini Azərbaycana dəvət etdiyi diqqətə çatdırılmışdır.
Çıxışın yekununda Azərbaycan Prezidenti iki ölkə arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin möhkəm təmələ əsaslandığını vurğulamış, əməkdaşlığın gələcəkdə daha da genişlənəcəyinə inam ifadə etmişdir. Bununla da bəyanat Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin davamlı inkişaf xəttinə malik olduğunu və qarşılıqlı siyasi iradənin bu prosesi dəstəklədiyini nümayiş etdirmişdir.