İtaliya ixracatçılarına Azərbaycanda fəaliyyəti üçün SACE-in genişləndirilmiş zəmanətləri təqdim olunacaq
İtaliyanın dövlət ixrac kredit agentliyi SACE-in Azərbaycandakı risk portfeli hazırda 100 milyon avronu ötür.
Aznews.az xəbər verir ki, bunu SACE-in institusional əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Paolo Valerio Romada keçirilən "Qafqazdan Aralıq dənizinə" adlı konfransda bildirib.
Onun sözlərinə görə, cari layihə portfeli artıq kifayət qədər şaxələndirilib və energetika, aqrar biznes və maşınqayırma sahələrini əhatə edir.
"Əməkdaşlıq potensialı xeyli genişdir. Biz bərpa olunan enerji, həmçinin kimya və neft-kimya sənayesində perspektivlər görürük. Bu sahələrdə İtaliyanın peşəkarlığını dəstəkləmək üçün biz təkcə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə deyil, həm də, müvafiq sazişlərin imzalandığı "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" ASC ilə strateji tərəfdaşlıqları inkişaf etdiririk", - P.Valerio bildirib.
Şöbə rəhbəri qeyd edib ki, SACE şirkətlərin yeni bazarlara, o cümlədən Azərbaycana çıxışını asanlaşdıran geniş spektrli sığorta və maliyyə alətləri, həmçinin məsləhətçi dəstəyi təklif edir.
Onun sözlərinə görə, dəstək ixrac layihələrinin həyata keçirilməsinin bütün mərhələlərində göstərilir.
"İlkin mərhələdə, şirkət hələ yeni bazarı və ya sektoru öyrənərkən, agentlik gələcək sazişi strukturlaşdırmağa kömək edir. Beynəlxalq tenderlərdə iştirak zamanı SACE tender istiqrazları üzrə zəmanətlər təqdim edir. Əgər bank şirkətin müsabiqədə iştirakı üçün zəmanət buraxırsa, agentlik ixracatçının maraqları naminə bank sisteminin imkanlarını genişləndirərək əks-zəmanət təqdim edə bilər.