İlk dəfə: Azərbaycanlıların Ermənistanda getdiyi tədbiri dövlət maliyyələşdirib
Ermənistan və Azərbaycandan olan vətəndaş cəmiyyəti üzvləri, ekspertlər və media nümayəndələrinin görüşü Tsaxadzor şəhərində keçirilib.
“Cebheinfo.az” xəbər verir ki, bu barədə 16 fevralda jurnalistlərlə görüşdə “Sülh Körpüsü” təşəbbüsünün koordinatoru Areq Koçinyan bildirib.
"Azərbaycan nümayəndə heyəti bütün zəruri prosedurları yerinə yetirdikdən sonra sərhədin demarkasiya olunmuş hissəsi, Əskipara (Voskepar) kəndi yaxınlığındakı nəzarət məntəqəsindən keçərək Ermənistana gəlib. Format xeyli genişlənib. Əvvəllər hər tərəfdən beş nəfər var idi, indi isə 20 nəfərdir. Mən bunu çox vacib bir inkişaf hesab edirəm", - Koçinyan əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, bu görüşlərdən əlavə, tərəflər əhəmiyyətli tapşırıqlar da yerinə yetirirlər.
“Ölkələrimizdə müvafiq nümayəndə heyətləri vətəndaş cəmiyyəti, media, ekspert icmaları və vətəndaşlarla görüşlər təşkil edir və regional icmalara səfərlər də planlaşdırılır. Bütün sahələrdə təşəbbüslər mümkün olan ən əhatəli mühitin yaradılması üzərində işləyir. Bu təşəbbüslər çərçivəsində birgə layihələr barədə razılıq əldə edilib. Biz tezliklə həyata keçirəcəyimiz bu layihələri müzakirə edirik”, - deyə “Sülh Körpüsü” təşəbbüsünün koordinatoru bildirib.
O əlavə edib ki, tədbirlər ilk dəfə olaraq iki hökumətin birbaşa dəstəyi ilə - dövlət dəstəyi və maliyyələşdirməsi ilə keçirilir.
Bu təşəbbüslərin tənqidinə gəlincə, Koçinyan deyib:
“Bu formatın məqsədi bu deyil. Onun məqsədi sülh gündəliyinə xidmət edən layihələr və müzakirələr formalaşdırmaq, eyni zamanda ideyalar təklif etməklə mövcud problemlərin həllini dəstəkləməyə çalışmaqdır”.