Bakıda son mənzil də bahalaşır Qəbir yerlərinin qiyməti sosial ədalət sualı yaradır
ain.az xəbər verir, Bizimyol saytına əsaslanaraq.
Paytaxtda torpaq bahalaşdıqca, görünür, bu artım artıq həyatın son dayanacağı sayılan məkanlara da sirayət edib. Bakı şəhərində qəbir yerlərinin qiymətlərinə baxdıqda insan istər-istəməz düşünür ki, insanın ölümündən sonra belə sosial bərabərsizlik davam etməlidirmi?
Şəhərin müxtəlif qəbiristanlıqlarında dəfn üçün torpaq sahələrinin qiymətləri son illərdə nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Bu gün paytaxtda kvadratmetri 1000–2000 manata satılan mənzillər olduğu kimi, bəzən eyni qiymətə qəbir yeri təklif olunur. Bu rəqəmlər sadəcə bazar qiymətinin yox, həm də sosial reallığın güzgüsüdür. Ölüm qarşısında hamının bərabər olduğu deyilsə də, paytaxtda dəfn yeri seçimi artıq maddi imkanlardan asılı olan bir məsələ halına gəlib. Daha nüfuzlu və şəhərə yaxın qəbiristanlıqlarda yerlərin baha olması, kasıb ailələrin isə şəhər kənarına yönəlməsi cəmiyyətdə sosial təbəqələşmənin ölüm sonrası mərhələyə qədər uzandığını göstərir.
Əslində qəbiristanlıqlar kommersiya bazarı deyil. Onlar ictimai və mənəvi məkanlardır. Lakin qeyri-rəsmi satışlar, vasitəçilər, “yer tutma” praktikasının yayılması və şəffaf mexanizmlərin olmaması qiymətlərin süni şəkildə şişməsinə səbəb olur. Bəzi hallarda ailələr yas vəziyyətində çıxılmaz durumda qalaraq yüksək məbləğ ödəməyə məcbur olur. Bu isə həm etik, həm də sosial baxımdan ciddi suallar doğurur.
Digər tərəfdən, paytaxtda torpaq çatışmazlığı reallıqdır. Şəhər böyüdükcə yaşayış sahələri genişlənir, lakin qəbiristanlıqların planlaşdırılması və idarə olunması uzunmüddətli strategiya əsasında aparılmır.
Ölüm anı ailələr üçün ən həssas dövrdür və bu vəziyyətdə insanların maddi sıxıntı ilə üz-üzə qalması cəmiyyətin humanist dəyərləri ilə uzlaşmır.
Bir şəhərin inkişaf səviyyəsi yalnız göydələnləri və magistralları ilə ölçülmür. Onun insan həyatına və ölümünə göstərdiyi hörmət də eyni dərəcədə vacibdir.
Son mənzil bazar qanunlarına tabe olmalıdırmı, yoxsa burada sosial ədalət prinsipi üstün tutulmalıdır? Bu suala veriləcək cavab şəhərin yalnız bu gününü deyil, mənəvi gələcəyini də müəyyən edəcək.