Rusiya rəhbərliyinin ən qorxulu günlərdə ailələri etibar etdikləri ölkənin rəhbərliyinə indi hücum etmək bütün sərhədlərin aşılmasıdır...
Cənubi Qafqaz Tədqiqatlar Mərkəzinin rəhbəri, politoloq Fərhad Məmmədov Rusiyadan Azərbaycana informasiya hücumlarının səbəbləri ilə bağlı “Teleqram” kanalında yerləşdirdiyi şərhdə maraqlı məlumat açıqlayıb.
Ekspert yazır: “Ukraynada Azərbaycanın infrastrukturuna zərbələr, Rusiyada azərbaycanlıların həbsi, dövlət kanallarında təhdidlər... bunların hamısı nəticəsiz qalır! Bu, Rusiyanın zəifliyinin göstəricisidir, çünki ailəyə hücum etmək artıq son həddir. Deyəsən, Moskvada, xüsusən də Putinin əhatəsindəkilər Priqojinin Moskvaya yürüşü zamanı ailələrin olduğu təyyarələrin hara uçduğunu unudublar”.
Fərhad Məmmədovun xatırlatdığı hadisə 2023-cü ilin 23-24 iyun tarixində “Vanqer” hərbi şirkətinin rəhbəri Yevgeni Priqojinin Kremlə qarşı qiyam qaldıraraq Moskva üzərinə hərbi yürüşü ilə bağlıdır.
Qısa olaraq bildirək ki, Prezident V.Putinin aşbazı və çevrəsində ən etibarlı adamlarından biri olan Priqojinin ordu rəhbərliyinə qarşı açdığı savaş Kreml hakimiyyətinə qarşı son illərin ən ciddi hadisəsi idi. Ukraynada “Vaqner” qruplaşmasının 30 mindən artıq hərbçisini itirən Priqojin uzun müddət müdafiə naziri Sergey Şoyqunu tənqid edirdi və onu Ukrayna cəbhəsində uğursuzluqlarda günahlandırırdı. Ən nəhayət bu gərginlik 23–24 iyun 2023-də silahlı qiyama çevrildi: onun tərəfdarları – “Vaqner” döyüşçüləri Rostov-on-Don şəhərindəki hərbi bazaları tutdu və Moskva istiqamətinə irəliləməyə başladılar. Elan olunan məqsəd rəsmi hərbi rəhbərliyini devirmək idi.
Hadisə çox qısa sürdü, təxminən bir gün ərzində Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun vasitəçiliyi ilə Priqojinlə razılaşma əldə olundu. Onun silahlı yürüşü dayandı, Priqojinə və yaxın ətrafına qarşı cinayət işləri ləğv olundu və Belarusda sığınacaq verildi. Prezident Putin bu qiyamı xəyanət adlandırmışdı və qısa müddət sonra Afrikadan qayıdarkən onun təyyarəsi havada partladıldı, Priqojin və silahdaşları öldürüldü...
Politoloq Fərhad Məmmədovun xatırlatdığı məqama gəlincə, belə görünür, qiyamın baş verdiyi cəmi 1 gün Putinin yaxın ətrafı üçün çox uzun olub. Əvvəla onlar hakimiyyətin bu qiyamı yatıracağına inanmayıblar və ailələrini dərhal Rusiyadan çıxararaq etibarlı, təhlükəsiz hesab etdikləri ünvanlara göndəriblər. Bu ünvanların arasında Bakı da olub. Yəni Azərbaycana, onun rəhbərliyinə öz ailələrini etibar ediblər. Bu sırada Rusiya oliqarxiyasının birinci liqasında yer tutan milyarderlər, məmurlar, Putinin dost-sirdaşları yer alıb.