İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri: Strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində verdiyi bəyanat iki ölkə arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlığın mahiyyətini və gələcək inkişaf istiqamətlərini aydın şəkildə ortaya qoydu. Dövlət başçısının çıxışı Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin yüksək siyasi dinamika ilə inkişaf etdiyini və qarşılıqlı etimada əsaslandığını bir daha təsdiqlədi.
Prezident İlham Əliyev bəyanatında vurğuladı ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər dostluq və tərəfdaşlıq prinsiplərinə söykənir. İki ölkə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birinin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü ardıcıl şəkildə dəstəkləyir. Bu, tərəflər arasında formalaşmış möhkəm siyasi iradənin və prinsipial mövqenin göstəricisidir.
Səfər çərçivəsində keçirilən görüşlər zamanı regional və qlobal təhlükəsizlik məsələləri, Cənubi Qafqaz və Balkan regionlarında sabitliyin qorunması, eləcə də beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmətin vacibliyi xüsusi diqqət mərkəzində olub. Dövlət başçısının bəyanatı göstərdi ki, Azərbaycan balanslaşdırılmış və praqmatik xarici siyasət kursunu davam etdirərək tərəfdaş ölkələrlə əməkdaşlığını genişləndirməyə sadiqdir.
Bəyanatda iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi xüsusi yer tutdu. Prezident İlham Əliyev enerji sahəsində əməkdaşlığın prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu bildirdi. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında oynadığı rol, xüsusilə təbii qaz ixracı sahəsində artan potensialı Serbiya üçün də yeni imkanlar açır.Nəqliyyat-logistika, sənaye, investisiya və infrastruktur layihələri üzrə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi perspektivləri də müzakirə olunub. Orta Dəhliz və digər beynəlxalq nəqliyyat marşrutları çərçivəsində qarşılıqlı  fəaliyyət regional inteqrasiyaya töhfə verə bilər.
Prezidentin bəyanatında humanitar əməkdaşlıq məsələləri də əksini tapdı. Təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində əlaqələrin inkişafı xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanı və dostluğu daha da möhkəmləndirir. Bu kontekstdə iki ölkə arasında mövcud olan tarixi dostluq münasibətlərinin yeni məzmunla zənginləşdirilməsi əsas hədəf kimi müəyyənləşdirildi.
Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri və səsləndirdiyi bəyanat Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərir. Bu səfər, eyni zamanda, Azərbaycanın Avropa məkanında etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyinin möhkəmləndiyini bir daha nümayiş etdirdi.
Nəticə etibarilə, fevralın 15-də baş tutmuş rəsmi səfər və dövlət başçısının bəyanatı iki ölkə arasında siyasi dialoqun intensivləşməsi, iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsi və beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu, Azərbaycan Respublikasının milli maraqlara əsaslanan, çoxtərəfli və strateji xarakter daşıyan xarici siyasət kursunun ardıcıl şəkildə həyata keçirildiyini təsdiqləyən mühüm diplomatik hadisə kimi qiymətləndirilə bilər.