Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində yeni mərhələ
15 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir. Səfər çərçivəsində dövlət başçısının verdiyi bəyanat ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyətini və gələcək inkişaf istiqamətlərini əhatə etmişdir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycan ilə Serbiya arasında əməkdaşlığın uzunmüddətli perspektivlərə əsaslandığını vurğulamış, qarşıdakı dövr üçün konkret və sistemli fəaliyyət planlarının mövcud olduğunu bildirmişdir. Bu planlar siyasi dialoqun, iqtisadi əməkdaşlığın və humanitar əlaqələrin genişləndirilməsini nəzərdə tutur.
Səfər çərçivəsində müxtəlif sahələri əhatə edən sənədlər imzalanmışdır. Bu sənədlər enerji, investisiya, infrastruktur və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın hüquqi əsaslarının genişləndirilməsinə xidmət edir.
Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər qarşılıqlı hörmət, suverenlik və ərazi bütövlüyünə dəstək prinsiplərinə əsaslanır. İkitərəfli əməkdaşlıq siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə davamlı şəkildə inkişaf edir.
Prezident İlham Əliyev iki ölkə rəhbərləri arasında formalaşmış etimada əsaslanan münasibətlərin dövlətlərarası əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd etmişdir. Uzun illər davam edən mütəmadi təmaslar qarşılıqlı anlaşmanın dərinləşməsinə şərait yaratmışdır.
Bəyanatda yüksək səviyyəli dialoqun davamlı xarakter daşıdığı vurğulanmış, qarşıdakı dövrdə yeni görüşlərin keçiriləcəyi bildirilmışdır. Bu, strateji tərəfdaşlığın davamlılığını təmin edən əsas mexanizmlərdən biridir.
Azərbaycan tərəfi Serbiyada investisiya layihələrində fəal iştirak etməyə hazır olduğunu ifadə etmişdir. Bu, xüsusilə infrastruktur və enerji sahələrində yeni iqtisadi imkanların formalaşmasına xidmət edə bilər.
Energetika sektoru ikitərəfli əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindən biridir. Enerji təchizatı, alternativ enerji və qarşılıqlı texniki əməkdaşlıq məsələləri prioritet sahələr kimi qeyd edilmişdir.
Səfər çərçivəsində tərəflər uzunmüddətli strateji məqsədləri müəyyənləşdirmiş və qarşılıqlı fəaliyyətin prioritet istiqamətlərini razılaşdırmışdır.
İmzalanmış sənədlər və əldə olunmuş razılaşmalar iki ölkə arasında hüquqi bazanın daha da gücləndirilməsinə və əməkdaşlığın institusional çərçivəsinin genişləndirilməsinə şərait yaradır.
Azərbaycan–Serbiya münasibətləri dinamik inkişaf mərhələsindədir və strateji tərəfdaşlıq modeli üzrə yüksələn xətt nümayiş etdirir.
Dövlət başçıları arasında mövcud olan şəxsi dostluq münasibətləri dövlətlərarası etimadın möhkəmlənməsinə müsbət təsir göstərir və siyasi dialoqun səmərəliliyini artırır.
Bəyanatda yaxın gələcəkdə qarşılıqlı səfərlərin və yüksək səviyyəli görüşlərin davam etdiriləcəyi xüsusi vurğulanmışdır.
Serbiya bazarında Azərbaycan kapitalı üçün yeni imkanların mövcudluğu qeyd olunmuş, iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əlverişli mühitin formalaşdığı bildirilmişdir.
Səfər iki ölkə arasında əməkdaşlığın yalnız ikitərəfli çərçivə ilə məhdudlaşmadığını, regional və qlobal sabitliyə töhfə vermək potensialına malik olduğunu göstərmişdir.
Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin strateji səviyyədə inkişaf etdiyini və gələcəkdə daha geniş əməkdaşlıq imkanlarının mövcud olduğunu bir daha təsdiqləmişdir.