Avropa cəzalandırmaq istəyir, amma...
Avropa Birliyinin Rusiya neft ticarətində iştirak etdiyinə inandığı xarici limanları və bankları cəzalandırmaq cəhdi müqavimətlə üzləşir və bu, blokun sonuncu, 20-ci sanksiya paketini zəiflədə bilər .
Publika.az xəbər verir ki, "Forbes" jurnalının məlumatına görə, bəzi ölkələr Gürcüstan və İndoneziyadakı limanlara qarşı tədbirlər görmək təkliflərinə ehtiyatla yanaşırlar. Məqalədə aydınlaşdırılır ki, İtaliya və Macarıstan Gürcüstandakı Kulevi limanı ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə ediblər, Yunanıstan və Malta isə İndoneziya limanı ilə bağlı narahatlıqlarını bildiriblər.
Bundan əlavə, agentliyin mənbələrinə görə, İtaliya və İspaniya Kubada banka qarşı təklif olunan tədbirlərlə razılaşmadıqlarını deyiblər.
“Bloomberg” mənbələrinə görə, artan müqavimət Aİ-nin son sanksiyalar mərhələsini zəiflətmək təhlükəsi ilə üzləşir. Agentliyin mənbələri Romanın Gürcüstan limanına sanksiyalar tətbiq etmək istəməməsini onun Azərbaycandan da qaz tədarük etməsi ilə əlaqələndirirlər.