Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Tiranada Albaniya Prezidenti Bayram Beqay ilə görüşüb (FOTO)
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva TiranadaAlbaniya Respublikasının Prezidenti Bayram Beqay ilə görüşüb.
Trend xəbər verir ki, söhbətzamanı Prezident Bayram Beqay Albaniya Baş nazirinin iqamətgahındaaçılan sərginin iki xalq arasında münasibətlərin inkişafında mühümmərhələ olduğunu qeyd edib.
Leyla Əliyeva Azərbaycan və Albaniya arasında münasibətlərintəməlinin formal protokollardan kənara çıxdığını vurğulayıb.
Görüşdə logistik çətinliklərin aradan qaldırılması mövzusunatoxunulub. Bakı–Tirana birbaşa aviareyslərinin işə salınmasınınzəruriliyi vurğulanıb.
Albaniyada ildə 300 günəşli günün olması nəzərə alınaraq, ölkədəilboyu turizm və ekoturizm konsepsiyalarının inkişafı, həmçininAlbaniya, Monteneqro və Kosovonu birləşdirən ortaq marşrutlarınyaradılması müzakirə edilib.
Bildirilib ki, iqtisadi sahədə, xüsusilə turizm sektorundaAzərbaycan investisiyalarına böyük maraq göstərilir. Qeyd olunubki, Azərbaycanın Monteneqroda icra etdiyi uğurlu layihələr Albaniyasahillərində nəinki təkrarlanacaq, hətta daha böyük nəticələrverəcək. Söhbət zamanı iki ölkənin liderlərinin siyasi iradəsininkonkret addımlarla - viza rejiminin ləğvi və diplomatiktəmsilçiliyin gücləndirilməsi ilə təsdiqini tapdığı bildirilib.
Sonra Albaniya Prezidenti Baş nazirin iqamətgahında nümayişolunan MAMA “Ana təbiət” beynəlxalq incəsənət sərgisi ilə tanışoldu.