Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov və BRICS üzvü və tərəfdaş ölkələrin səfirləri qlobal qərar qəbuletmədə dövlətlərin rolunun gücləndirilməsini müzakirə ediblər.
Reyting.az xəbər verir ki, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, qlobal gündəmdəki cari məsələlər müzakirə edilib və BMT-nin mərkəzi rolunun zəiflədilməsinin yolverilməzliyi vurğulanıb.
Qlobal qərar qəbuletmədə qlobal əksəriyyət dövlətlərinin rolunun gücləndirilməsi məqsədilə qlobal idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi üçün birgə səylərin zəruriliyi qeyd olunub.
Tərəflər həmçinin beynəlxalq forumlarda BRICS üzv ölkələri arasında koordinasiyanın artırılmasına sadiq olduqlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, BRICS 2006-cı ildə Rusiya, Çin, Hindistan və Braziliya tərəfindən yaradılmış hökumətlərarası birlikdir. Cənubi Afrika Respublikası BRICS-ə 2011-ci ildə qoşulub. 2024-cü ilin əvvəlindən bir sıra ölkələr BRICS-ə üzv olublar.