Özbəkistan və Britaniya əməkdaşlığın inkişafı üzrə yol xəritəsi qəbul edəcək
Tərəflər ticarət, investisiya və regional məsələlər üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsini müzakirə ediblər...
Poliqon xəbər verir ki, Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev ölkədə işgüzar səfərdə olan Böyük Britaniyanın Azərbaycan və Mərkəzi Asiya üzrə ticarət nümayəndəsi Lord Con Olderdeysi qəbul edib. Görüş zamanı Özbəkistan ilə Böyük Britaniya arasında çoxtərəfli əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri ətraflı müzakirə olunub.
Tərəflər xüsusilə ticarət və iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinə diqqət yetiriblər. Qeyd olunub ki, son beş il ərzində iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi iki dəfə artıb. Bununla yanaşı, Özbəkistanın dövlət istiqrazları London Fond Birjası platformasında yerləşdirilib və onların ümumi həcmi 15 milyard ABŞ dollarından artıq olub. Bu addım Özbəkistanın beynəlxalq maliyyə bazarlarına inteqrasiyasının gücləndiyini göstərir.
Görüş zamanı sənaye kooperasiyası, infrastruktur layihələri, “yaşıl” enerji, innovasiya texnologiyaları və maliyyə sektorunda tərəfdaşlığın genişləndirilməsi imkanları da nəzərdən keçirilib. Britaniya tərəfi Özbəkistanda aparılan iqtisadi islahatları və biznes mühitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində atılan addımları yüksək qiymətləndirib.
Bununla yanaşı, tərəflər regional və beynəlxalq gündəlikdə duran aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Mərkəzi Asiyada sabitliyin və davamlı inkişafın təmin olunmasının vacibliyi vurğulanıb.
Danışıqların yekununda Daşkənd və London arasında çoxtərəfli əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi məqsədilə birgə “yol xəritəsi”nin qəbul edilməsi barədə razılıq əldə olunub. Sənədin konkret sahələr üzrə qarşılıqlı fəaliyyət mexanizmlərini və icra mərhələlərini müəyyən edəcəyi bildirilir.