"Bir neçə gün öncə dünyanın müxtəlif şəhərlərində İran diasporunun nümayəndələri tərəfindən rejim əleyhinə keçirilən çoxminli mitinqlər beynəlxalq ictimaiyyətin diqqət mərkəzində olan hadisələrdən biri oldu. Xüsusilə Münhen şəhərində təşkil edilən etiraz aksiyaları bu baxımdan seçilirdi. Nəzərə alsaq ki, Şahın oğlu Rza Pəhləvi də həmin təhlükəsizlik konfransına dəvət olunmuş və tədbirdə iştirak etmişdi, bu hadisə əlavə siyasi məna qazandı. Bu aksiyalar ilk növbədə rejim əleyhdarlarının ölkə xaricindəki gücünü və təşkilatlanma potensialını nümayiş etdirən amil kimi qiymətləndirilə bilər. Lakin unutmaq olmaz ki, hər hansı rejim dəyişikliyi üçün əsas güc və real potensial məhz ölkə daxilində formalaşmalıdır və dəyişikliklər də əsasən bu daxili resurslar üzərindən həyata keçirilə bilər".
Bu fikirləri Aznews.az-a açıqlamasında siyasi şərhçi Oqtay Qasımov deyib.
Xatırladaq ki, fevralın 14-də müxtəlif ölkələrin şəhərlərində İran hakimiyyətinə etiraz edən insanlar böyük aksiyalar təşkil etdilər və bu, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini yenidən İrandakı vəziyyətə yönəltdi. Bu yürüşlər, bir tərəfdən, diasporun təşkilatlanma gücünü və aktivliyini göstərdi, digər tərəfdən isə dünya ictimai rəyində yeni meyllərin ortaya çıxdığını göstərən bir siqnala çevrildi.
Siyasi şərhçi qeyd edib ki, bu baxımdan xaricdə keçirilən etiraz aksiyaları İran rejiminə münasibətdə böyük güclərin siyasətində ciddi dəyişikliklərə səbəb olmayacaq.