2026-cı ildə Özbəkistanda beş yeni avtomobil modeli təqdim olunacaq
"Uzavtosanoat"ın baş direktoru Uluqbek Rozukulov bildirib ki, 2026-cı ildə Özbəkistanda lokallaşdırılmış BYD Yuan Up da daxil olmaqla beş yeni avtomobil modeli təqdim olunacaq. Elektrikli nəqliyyat vasitələrinin istehsalına satış potensialının 25.000 nəqliyyat vasitəsi olduğu təxmin edilən Cizzaxdakı zavodda başlamaq planlaşdırılır.
Uzavtosanoat"ın baş direktoru Uluqbek Rozukulov bu gün, saat 11:54-də prezidentlə görüşdə bildirib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, ölkədə ildə ümumi gücü 650.000 nəqliyyat vasitəsi olan dörd böyük müəssisə fəaliyyət göstərir: GM, BYD, ADM Jizzakh və Asaka Motors. O, nəqliyyat vasitələrinin istehsalının 460.000-dən 510.000-ə qədər artırılmasını əmr edib. Satışları stimullaşdırmaq üçün avtomobil kreditləri üzrə faiz dərəcələrinin azaldılması planlaşdırılır.
Rozukulov yeni avtomobillərə artan tələbatı qeyd etdi.
"İkinci əsas sahə yeni modellərə artan tələbatdır. Bu il, hörmətli Prezident, bazara beş yeni model təqdim olunacaq. Yeni Damas buraxılıb. Tezliklə satışlara başlayacağıq. Siz Xorazmda sifariş verdiniz. Görüş vaxtına qədər layihə tam hazır idi. Bu il buraxılacaq. Ölkəmizdə lokallaşdırılmış məhsullar olan yeni Captiva, Traverse və Kia modelləri peyda olacaq", - deyə Rozukulov bildirib.
O, həmçinin BYD zavodu ilə bağlı Çin tərəfi ilə razılaşmalar olduğunu açıqladı.
"Bundan əlavə, BYD zavodunda əhəmiyyətli dəyişikliklər baş verib. Çin tərəfi Yuan Up modelini təklif etdi. Hal-hazırda dünyada ən çox satılan Yuan Up modelidir. Təkcə bu avtomobil üçün bazarımızda 25.000 ədəd potensial olduğunu təxmin etdik. Çin tərəfi razılaşdı və bu model bu il Cizzax zavodunda istehsal olunacaq", - deyə Uzavtosanoat rəhbəri bildirib.
BYD Yuan Up, Çinin böyük bir istehsalçısının e-Platform 3.0 platformasından istifadə edərək şəhər istifadəsi üçün hazırlanmış kompakt elektrik krossover SUV-dir (SUV). Avtomobil 401 km-ə qədər məsafə qət edə bilir.
Yuan Up 2024-cü ilin sonunda Özbəkistanda təqdim edilib. Uzavtosanoat-ın məlumatına görə, 2025-ci ildə ölkədə bu modeldən 6242 elektrik avtomobili satılacaq (satışda 8-ci yer).
Xatırladaq ki, ötən il Özbəkistana 79822 minik avtomobili idxal edilib ki, bu da 2024-cü ildəki 74505 rəqəmi ilə müqayisədə 7,1% artım deməkdir. Bu arada, idxalın dollar dəyəri 8% azalaraq 1,28 milyard dollardan 1,17 milyard dollara düşüb.
Benzinlə işləyən avtomobillərin idxalı 40% azalıb, elektrikli nəqliyyat vasitələrinin tədarükü isə 2,4 dəfə artıb. Nəticədə, idxaldakı elektrik avtomobillərinin payı 32%-dən 71%-ə yüksəlib, daxili yanma mühərrikli nəqliyyat vasitələrinin payı isə 44%-dən 25%-ə düşüb.
Dekabrın sonunda prezident Özbəkistanın elektrik avtomobillərinə keçənlər üçün avtomobil kreditlərinin qiymətini azaldacağını açıqladı. Yerli istehsal olan elektrik avtomobilləri üçün kreditlərin faiz dərəcəsi 12%, idxal edilənlər üçün isə 16% olacaq. Bununla yanaşı, idxal edilən elektrik avtomobilləri üçün təkrar emal haqqı əvvəllər xeyli artırılmışdı.