"Qarabağ üçün bu məğlubiyyət Avropa səviyyəsinin fərqini göstərdi" - ŞƏRH EDİLDİ
"UEFA Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsində “Qarabağ”ın İngiltərənin “Nyukasl” klubuna 1:6 hesabı ilə məğlub olması bir neçə obyektiv amillə bağlıdır və bu nəticəni yalnız bir səbəblə izah etmək düzgün olmaz. İlk növbədə qeyd etmək lazımdır ki, komandalar arasında büdcə, oyunçu keyfiyyəti və ümumi futbol səviyyəsi baxımından ciddi fərq mövcuddur". Bu sözləri SİA-ya açıqlamasında baş məşqçi Arif Əsədov deyib.
Onun sözlərinə görə, “Nyukasl” Avropanın ən güclü liqalarından biri olan Premyer Liqada çıxış edir və heyətində yüksək səviyyəli, sürətli və fiziki cəhətdən güclü futbolçular var: "Bu amil oyunun tempində və fərdi mübarizələrdə açıq şəkildə hiss olundu. Taktiki baxımdan “Qarabağ” oyuna cəsarətli və hücum yönümlü yanaşsa da, rəqibin sürətli keçidlərə əsaslanan futbolu müdafiədə boşluqların yaranmasına səbəb oldu. Xüsusilə top itkilərindən sonra müdafiəyə qayıdışın gecikməsi və cinahlarda yaranan boş sahələr “Nyukasl”ın sürətli hücumlarını daha təhlükəli etdi. Belə yüksək səviyyəli rəqiblərə qarşı oyunun müəyyən hissələrində daha kompakt və ehtiyatlı müdafiə sistemi qurmaq vacibdir. Digər mühüm amil fiziki hazırlıq və oyun tempidir. Premyer Liqa komandaları yüksək intensivlikdə oynamağa öyrəşiblər və bu tempə 90 dəqiqə ərzində davam gətirmək asan deyil. Oyunun ikinci hissəsində yorğunluğun artması və diqqət azalması hesabın böyüməsinə təsir edən əsas səbəblərdən biri oldu.
Psixoloji faktorları da nəzərə almaq lazımdır. Belə böyük stadionda, yüksək səviyyəli və təcrübəli rəqibə qarşı oynamaq futbolçular üzərində təzyiq yarada bilər. Erkən buraxılan qollar isə komandanın oyun planını pozur və riskli oyun modelinə keçməyə məcbur edir ki, bu da müdafiədə daha çox boşluq yaradır.
Bununla yanaşı, bu cür oyunlar “Qarabağ” üçün böyük təcrübədir. Komanda son illərdə Avropa arenasında ölkəni layiqincə təmsil edir və belə güclü rəqiblərlə qarşılaşmalar futbolçuların inkişafına müsbət təsir göstərir. Gələcəkdə daha güclü nəticələr əldə etmək üçün heyətin dərinliyinin artırılması, fiziki hazırlığın daha da gücləndirilməsi və yüksək səviyyəli rəqiblərə qarşı daha balanslı taktiki modelin qurulması vacibdir.
Ümumilikdə, bu məğlubiyyət “Qarabağ”ın zəifliyindən çox, Avropa futbolunun elit səviyyəsi ilə aradakı fərqin göstəricisi kimi qiymətləndirilməlidir. Əsas məsələ bu oyundan düzgün nəticə çıxarmaq və növbəti qarşılaşmalara daha hazırlıqlı şəkildə yanaşmaqdır".