“Kompromis beynəlxalq monitorinq altında məhdud proqram ola bilər” – Zaur İbrahimli
"Açıq mənbələrdəki məlumatların təhlili göstərir ki, rəsmi Vaşinqton və Tehran danışıqları davam etdirmək niyyətindədir. Bu kontekstdə Abbas Əraqçinin açıqlamaları xüsusilə diqqət çəkir. O bildirib ki, İranın nüvə proqramı ilə bağlı tərəflər əsas prinsiplər üzrə ilkin razılığa gəliblər. Hazırkı mərhələdə bu kifayət qədər əhəmiyyətli məqamdır. Ehtimal olunur ki, razılaşdırılan əsas parametrlər İranın dinc nüvə proqramının əhatə dairəsi və hüdudları ilə bağlıdır. Tehran artıq bəyan edib ki, yalnız dinc məqsədli nüvə proqramı ilə kifayətlənməyə hazırdır. ABŞ isə ümumilikdə İranın nüvə proqramından imtina etməsini tələb edir. Bu ziddiyyət fonunda mümkün kompromis variantı kimi İranın beynəlxalq monitorinq altında, çox məhdud həcmdə dinc nüvə proqramına malik olmasına icazə verilməsi nəzərdən keçirilə bilər. Bu, əsas şərtlərdən biri kimi qiymətləndirilir. Eyni zamanda, İranın uranı çox aşağı faizlə zənginləşdirmək imkanının saxlanması da mümkün variantlar sırasındadır. Digər mühüm şərt isə İranın 60 faizdən yuxarı zənginləşdirilmiş uranın ölkə ərazisində saxlanılmamasıdır. Bu məsələdə Tehranın güzəştə gedə biləcəyi ehtimal olunur. Həmçinin, nüvə obyektlərinin bir hissəsinin demontaj edilməsi və ya məhv olunması da ağır, lakin mümkün şərtlər sırasındadır. Ümumilikdə nüvə proqramı ilə bağlı əsas parametrlər bunlardır".
Bu fikirləri Aznews.az-a açıqlamasında siyasi şərhçi Zaur İbrahimli deyib.
Qeyd edək ki, fevralın 17-də Cenevrədə baş tutacaq görüş ərəfəsində İran və ABŞ arasında barışıq əlamətləri müşahidə edilmir. Reuters agentliyinin məlumatına görə, ABŞ rəsmiləri bildiriblər ki, Amerika ordusu bir neçə həftədir Donald Trampın göstərişi ilə İrana qarşı mümkün hərbi əməliyyat ssenariləri üzərində işləyir. Eyni zamanda, İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (SEPAH) fevralın 16-da Hörmüz boğazında hərbi təlimlərə başlayıb. Mənbələr bildirir ki, Hörmüz boğazı beynəlxalq əhəmiyyətli strateji keçid hesab olunur və Bəsrə körfəzi ölkələrinin əsas neft ixrac marşrutlarından biridir. Bu marşrut qlobal enerji təhlükəsizliyi baxımından kritik rol oynayır, və bölgədə yaranan hərbi-siyasi gərginlik birbaşa beynəlxalq bazarlara təsir göstərə bilər.
Siyasi şərhçi qeyd edib ki, əsas problem yaradan məsələ İranın raket proqramıdır.