"Məşhur amerikalı maliyyəçi Ceffri Epşteynin işi ilə bağlı açıqlanan sənədlər insanlığa qarşı cinayət sayıla biləcək hərəkətlərə işarə edir".
Redaktor.az xəbər verir ki, bu bəyanat BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının saytında dərc olunub.
Bəyanatda ekspertlər bildiriblər ki, "Qadın və qızlara qarşı törədilən bu vəhşiliklərin miqyası, təbiəti, sistematikliyi və transmilli əhatə dairəsi o qədər ciddidir ki, bəziləri insanlığa qarşı cinayətlərin hüquqi meyarlarına cavab verə bilər".
EkspertlÉ™r hesab edirlÉ™r ki, bu cür cinayÉ™tlÉ™r bütün sÉ™lahiyyÉ™tli milli vÉ™ beynÉ™lxalq mÉ™hkÉ™mÉ™lÉ™rdÉ™ tÉ™qib olunmalıdır. Onlar hÉ™mçinin qeyd ediblÉ™r ki, sÉ™nÉ™dlÉ™rdÉ™ yer alan iddialar müstÉ™qil, hÉ™rtÉ™rÉ™fli vÉ™ qÉ™rÉ™zsiz araÅŸdırma tÉ™lÉ™b edir.Â
Xatırladaq ki, 30 yanvar tarixində ABÅž BaÅŸ prokurorunun müavini Todd BlanÅŸÂ EpÅŸteyn iÅŸi üzrÉ™ materialların açıqlanmasının baÅŸa çatdığını elan edib. Açıqlanan mÉ™lumatların ümumi hÉ™cmi hazırda 3,5 milyon faylı keçib. 2019-cu ildÉ™ EpÅŸteyn ABÅž-dÉ™ yetkinlik yaşına çatmayanların cinsi istismarı ilÉ™ baÄŸlı ittiham olunub. HÉ™min ilin iyul ayında o, hÉ™bsxanada intihar edib.Â