İndiyədək "Mərkəzi Azəri" platformasından 157 milyon ton neft hasil edilib
"Mərkəzi Azəri" platformasından ilk neft hasilatınabaşlanılmasından 21 il ötür.
TrendEnergetika Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, platformaistismara verildiyi tarixdən indiyədək 157 milyon ton neft hasiledilib.
“Mərkəzi Azəri” hasilat, qazma və yaşayış platforması, körpüvasitəsilə ona birləşdirilmiş kompressor və suvurma qurğularınınyerləşdiyi texniki platforma ilə birlikdə Xəzər dənizində ən iridəniz komplekslərindən biri hesab olunur. Bu kompleks"Azəri-Çıraq-Dərinsulu Günəşli" (AÇG) yatağındakı digər platformavə qurğular üçün mühüm əməliyyat mərkəzi funksiyasını yerinəyetirir. Müasir və qabaqcıl texnoloji imkanları sayəsində yataqüzrə bütün əməliyyatların təhlükəsiz, fasiləsiz və etibarlı icrasıtəmin olunur.
“Mərkəzi Azəri” beynəlxalq standartlara cavab verən müasir dənizqurğusudur. Gözlənilir ki, o, qarşıdakı illərdə də AÇG layihəsininuğurlu inkişafına mühüm töhfələr verməklə Azərbaycanın neftsənayesində aparıcı mövqeyini qoruyub saxlayacaq.