Ermənistan Baş nazirinin bu açıqlaması Rusiya Baş nazirinin müavini Aleksey Overçukun Moskva və İrəvanın Ermənistanın dəmir yollarının Azərbaycan və Türkiyə ilə əlaqəli iki hissəsinin bərpası ilə bağlı danışıqlara başlayacağı barədə verdiyi açıqlamadan sonra yayılıb...
“ÖtÉ™n hÉ™ftÉ™ Nikol PaÅŸinyan İctimai Televiziyaya verdiyi müsahibÉ™dÉ™ ErmÉ™nistanın Rusiyanın idarəçiliyindÉ™ olan ErmÉ™nistan dÉ™mir yolu mÉ™sÉ™lÉ™sini Rusiya ilÉ™ dostcasına hÉ™ll etmÉ™k niyyÉ™tindÉ™ olduÄŸunu bildirmiÅŸdi. Artıq 13 fevralda o, dÉ™mir yolu ilÉ™ baÄŸlı ideyasının ErmÉ™nistana vÉ™ Rusiyaya dost olan bir ölkÉ™nin onu idarÉ™ etmÉ™k hüququnu Rusiyadan alması olduÄŸunu bildirmiÅŸdi. PaÅŸinyan hÉ™mçinin É™lavÉ™ edib ki, “Rusiyanın dÉ™mir yolunu idarÉ™ etmÉ™si sÉ™bÉ™bindÉ™n strateji mövqelÉ™rimizi vÉ™ rÉ™qabÉ™t üstünlüyümüzü itiririk”.
Moderator.az news.am-a istinadla xÉ™bÉ™r verir ki, bu barÉ™dÉ™ “Past” qÉ™zeti yazıb.
Paşinyanın bu açıqlaması Rusiya Baş nazirinin müavini Aleksey Overçukun Moskva və İrəvanın Ermənistanın dəmir yollarının Azərbaycan və Türkiyə ilə əlaqəli iki hissəsinin bərpası ilə bağlı danışıqlara başlayacağı barədə verdiyi açıqlamadan sonra yayılıb. Overçukun sözlərinə görə, belə bir qərar "Ermənistan tərəfinin xahişinə uyğun olaraq və Ermənistan xalqına qarşı dostluq və qardaşlıq hisslərinə əsaslanaraq" verilib.
Rusiyanın dÉ™mir yollarının iki hissÉ™sinin bÉ™rpasını hÉ™yata keçirÉ™cÉ™yi belÉ™ bir inkiÅŸaf PaÅŸinyanın maraqlarına uyÄŸun deyil. DigÉ™r tÉ™rÉ™fdÉ™n, “CÉ™nubi Qafqaz DÉ™mir Yolu”nun güzəşt müqavilÉ™si 2038-ci ildÉ™ bitir, baxmayaraq ki, müqavilÉ™yÉ™ É™sasÉ™n, tÉ™rÉ™flÉ™rdÉ™n biri müqavilÉ™ni 2028-ci ildÉ™ ləğv edÉ™ bilÉ™r. QÉ™rb PaÅŸinyanı güzəşt müqavilÉ™sinin ləğvini tez bir zamanda hÉ™yata keçirmÉ™yÉ™ mÉ™cbur edir. MÉ™nbÉ™mizin sözlÉ™rinÉ™ görÉ™, PaÅŸinyan hazırda Fransa vÉ™ Almaniya ilÉ™ gizli danışıqlar aparır.
Daha əvvəl xəbər vermişdik ki, Paşinyan və Vens arasında keçirilən geniş görüşdə dəmir yolu məsələsi ətraflı müzakirə olunub. Ermənistan tərəfinin səsləndirdiyi yeganə tələb, yeni bir şirkət cəlb ediləcəyi halda həmin dəmir yolu şirkətində Türkiyə və ya Azərbaycan kapitalının olmaması olub.
Amerikalılar vÉ™d vermÉ™yiblÉ™r, É™ksinÉ™, idarÉ™etmÉ™ni ofÅŸor ÅŸirkÉ™tdÉ™ qeydiyyatdan keçmiÅŸ bir ÅŸirkÉ™t vasitÉ™silÉ™ hÉ™yata keçirÉ™ bilÉ™cÉ™klÉ™rini bildiriblÉ™r vÉ™ bu ÅŸirkÉ™tÉ™ mÉ™xsus olan ÅŸirkÉ™tin É™sl sahiblÉ™rini müəyyÉ™n etmÉ™k olduqca çətin olacaqdır”, xÉ™bÉ™rin ardında belÉ™ deyilir.