"Ermənistanda indi baş verən həbslər göstərir ki, parlament seçkiləri ərəfəsində o daha da çoxalacaq".
Moderator.az xəbər verir ki, ermənişünas alim Qafar Çaxmaqlı bunu Ermənistandakı seçkiqabağı həbslər barədə Musavat.com-a açıqlaması zamanı bildirib.
Ekspert qeyd edib ki, indiki hÉ™bslÉ™r payızda keçirilÉ™n bÉ™lÉ™diyyÉ™ seçkilÉ™rindÉ™ müxalif “Haxtanak” partiyasından olan namizÉ™din saxtakarlıqla VaÄŸarÅŸabad bÉ™lÉ™diyyÉ™ sÉ™drinin müavini seçilmÉ™sinin şübhÉ™li olduÄŸundan qaynaqlanıb: “Saxtakarlığın lent yazıları ortaya çıxıb vÉ™ bu qanunsuzluqlarda iÅŸtirak edÉ™nlÉ™r hÉ™bs ediliblÉ™r”.
Q.Çaxmaqlı bildirib ki, müxalifÉ™t bu durumu hakimiyyÉ™tin seçki É™rÉ™fÉ™sindÉ™ repressiyaların baÅŸlanğıcı hesab edir: “BelÉ™ kütlÉ™vi hÉ™bslÉ™rÉ™ beynÉ™lxalq reaksiya yoxdur. ErmÉ™nistanda beynÉ™lxalq tÉ™dbirin keçirilmÉ™sinÉ™ az vaxt qalmasına baxmayaraq, Avropa İttifaqı vÉ™ digÉ™r quruluÅŸlar da baÅŸ verÉ™nlÉ™ri sükutla qarşılayırsa, demÉ™k ikili standartlar yenÉ™ iÅŸÉ™ düşüb”.
Siyasi ÅŸÉ™rhçi É™lavÉ™ edib ki, bu durum AzÉ™rbaycanda olsaydı, onlar ciddi ÅŸÉ™kildÉ™ ÅŸivÉ™n qaldırardılar. Q.Çaxmaqlı istisna etmir ki, seçkilÉ™r É™rÉ™fÉ™sindÉ™ ErmÉ™nistan iqtidarı rÉ™qiblÉ™ri zÉ™rÉ™rsizləşdirmÉ™ tÉ™dbirlÉ™ri görÉ™cÉ™k: “Avropa təşkilatları isÉ™ susqunluÄŸunu davam etdirÉ™cÉ™klÉ™r. Ümumi mÉ™nzÉ™rÉ™ bundan ibarÉ™tdir”.