Avropa Komissiyası tərəfindən aparılan araşdırma göstərir ki, Ermənistanın Sünik bölgəsi (Zəngəzur dəhlizi) üzərindən Azərbaycanla Türkiyə arasında yaradılacaq cənub dəmir yolu əlaqəsi mövcud Bakı–Tbilisi–Qars dəmir yolu marşrutu ilə müqayisədə səyahət müddətini təxminən 25% azalda bilər.
Yeniavaz.com xəbər verir ki, Avropa İttifaqı Qara dəniz regionunu və qonşu ölkələri Avropanı Türkiyə, Cənubi Qafqaz və Orta Asiya ilə birləşdirən əsas qapılar kimi qiymətləndirir. Bu əlaqələrin inkişafı xammal və malların daha sürətli və etibarlı daşınmasına, eyni zamanda Avrasiya üzrə yeni ixrac bazarlarının açılmasına şərait yaradır.
Hesabatda vurğulanır ki, son illərdə geosiyasi dəyişikliklər fonunda Transxəzər Nəqliyyat Dəhlizi Avropa ilə Asiya arasında ən perspektivli multimodal marşrutlardan biri kimi ön plana çıxır. Şimal dəhlizinin etibarlılığının azalması və cənub marşrutunun zəif inkişafı bu dəhlizin əhəmiyyətini daha da artırıb.
Ekspertlərin fikrincə, Ermənistan, Azərbaycan və Türkiyə arasında nəqliyyat əlaqələrinin bərpası regionda ticarətin genişlənməsinə, logistikanın şaxələndirilməsinə və mövcud tıxacların azaldılmasına səbəb ola bilər. Bu proses həm də Ermənistanın Avropa ilə əlaqələrinin güclənməsinə imkan yarada bilər.
Araşdırmada bildirilir ki, Sünik üzərindən keçən alternativ marşrut Gürcüstan istiqamətinə alternativ olaraq regional nəqliyyat əlçatanlığını əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıra bilər. Bununla yanaşı, bu xətt gələcəkdə Trans-Avropa Nəqliyyat Şəbəkəsinin genişləndirilməsi baxımından da nəzərdən keçirilə bilər.
Eyni zamanda qeyd olunur ki, infrastruktur yatırımlarına baxmayaraq, sərhəd keçidlərində səmərəliliyin aşağı olması və logistika problemləri bu üstünlükləri zəiflədə bilər. Bu səbəbdən yalnız fiziki infrastruktur deyil, həm də koordinasiyalı siyasət və effektiv logistika xidmətləri vacib hesab olunur.