Rusiyaya qarşı iyirminci sanksiyalar paketi təqdiqlənmədi
Avropa Birliyinə üzv ölkələrin səfirləri son görüşlərində Rusiyaya qarşı yeni, iyirminci sanksiyalar paketi barədə razılığa gələ bilməyiblər.
Editor.az xəbər verir ki, “Reuters” agentliyinin avropalı diplomatlara istinadən verdiyi məlumata görə, məhdudlaşdırıcı tədbirlərlə bağlı müzakirələr Aİ üzv dövlətlərinin daimi nümayəndələri səviyyəsində davam etdirilib, lakin heç bir konsensus əldə edilməyib. Fikir ayrı-seçkiliyinin səbəbləri rəsmi olaraq açıqlanmayıb, lakin diplomatlar qeyd edirlər ki, ayrı-ayrı ölkələr təklif olunan tədbirlərin məzmunu ilə bağlı şübhələrini bildiriblər.
Aİ-nin sanksiya siyasəti bütün üzv dövlətlərin yekdil dəstəyini tələb edir, buna görə də hətta tək bir ölkənin mövqeyi yeni paketin qəbul edilməsinə mane ola bilər. Danışıqların yaxın gələcəkdə davam edəcəyi gözlənilir. Brüssel kompromis tapmağa və əlavə məhdudiyyətlər barədə razılığa gəlməyə ümid edir.