Azərbaycan Hakimlərin ikinci Forumu başladı
BAKI, 20 fevral. TELEQRAF
Azərbaycan Hakimlərinin ikinci Forumu keçirilir.
Teleqraf-ın xəbərinə görə, forum çərçivəsində məhkəmə-hüquq sistemində həyata keçirilən islahatların, qarşıda duran vəzifələrin və ədalət mühakiməsi sahəsində mövcud olan müasir çağırışların müzakirəsi planlaşdırılır.
Tədbirdə Hakimlər İttifaqının sədri Ramiz Rzayev, Ali Məhkəmə və Məhkəmə-Hüquq Şurasının sədri İnam Kərimov, Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad Abdullayev, hakimlər, həmçinin dövlət və hökumət rəsmiləri iştirak edirlər.
Belə ki, iştirakçılar “Rəqəmsallaşma və süni intellektin tətbiqi”, “İnzibati orqanların fəaliyyətində məhkəmənin rolu: təkrarlanan işlər, inzibati praktikanın yenilənməsi, bərabər yanaşma və etimadın qorunması”, və “Cinayət mühakimə icraatının aktual məsələləri və müasir çağırışlar” mövzusunda müzakirələr aparacaqlar.
Bundan başqa, tədbir çərçivəsində Hakimlər İttifaqının illik hesabatı təqdim olunacaq və Məhkəmə-Hüquq Şurasının üzvlüyünə seçkilər keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Hakimlərin ilk Forumu ötən ilin fevralın 28-də keçirilib.