Tramp İlham Əliyev və Nikol Paşinyana sülh yaratdıqlarına görə təşəkkür edib
ABŞ prezidenti öz təşəkkürünü Sülh Şurasının ilk iclasında bəyan edib...
Poliqon xəbər verir ki, ABŞ Prezidenti Donald Trump Vaşinqtonda keçirilən Sülh Şurasının ilk iclasında çıxışı zamanı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyana təşəkkürünü ifadə edib. Tramp bildirib ki, Cənubi Qafqazda uzun illər davam edən qarşıdurmadan sonra sülh istiqamətində atılan addımlar regionun sabitliyi və beynəlxalq təhlükəsizlik üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.
ABŞ lideri qeyd edib ki, Bakı ilə İrəvan arasında aparılan danışıqlar nəticəsində əldə olunan irəliləyişlər müsbət nümunə kimi qiymətləndirilməlidir. Onun sözlərinə görə, tərəflərin siyasi iradə nümayiş etdirməsi və qarşılıqlı kompromisə hazır olması sülh prosesinin əsas şərtidir. Tramp vurğulayıb ki, Vaşinqton regionda davamlı sabitliyin təmin olunmasını dəstəkləyir və tərəflər arasında dialoqun davam etməsini alqışlayır.
Çıxış zamanı ABŞ Prezidenti əlavə edib ki, Cənubi Qafqazda dayanıqlı sülhün bərqərar olması nəqliyyat-kommunikasiya xətlərinin açılmasına, iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsinə və region ölkələrinin rifahının artmasına töhfə verə bilər. O bildirib ki, ABŞ tərəflərin beynəlxalq hüquqa əsaslanan razılaşmalar əldə etməsini dəstəkləyir və bu istiqamətdə diplomatik səyləri davam etdirəcək.
Sülh Şurasının ilk iclasında çıxış edən digər rəsmilər də regional münaqişələrin diplomatik yollarla həllinin vacibliyini qeyd ediblər. Müşahidəçilər hesab edirlər ki, Vaşinqtonun prosesə verdiyi siyasi dəstək Azərbaycan və Ermənistan arasında yekun sülh sazişinin imzalanmasına əlavə stimul yarada bilər.
Qeyd edək ki, son aylarda Bakı və İrəvan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində intensiv təmaslar davam edir və tərəflər bir sıra prinsipial məsələlər üzrə razılaşmaların əldə olunduğunu bəyan ediblər.