Şoyqu İrəvana xəbərdarlıq edib: “Bu qərar risklidir”
Ayna saytından verilən məlumata əsasən, ain.az məlumatı açıqlayır.
“Ermənistan hakimiyyətinin dəmir yollarının idarə olunmasında Rusiyanın yerini tutmaq istəyi pis düşünülmüş bir qərardır”
“Ermənistan hakimiyyətinin respublikanın dəmir yollarının idarə olunmasında Rusiyanın yerini tutmaq istəyi pis düşünülmüş bir qərardır. Belə bir addımdan sonra mövcud sistem bir gecədə sıradan çıxa bilər. Bu qərar riskli ola bilər”. AYNA.AZ rus mediasına istinadən bildirir ki, bu sözləri Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu deyib.
Şoyqu qeyd edib ki, "digər ölkələrin dəmir yollarının idarə olunmasındakı səriştəsini qiymətləndirməyəcəyəm, amma əminliklə deyə bilərəm ki, başqa bir şirkətin Ermənistanda uzun müddətdir ki, ən çətin şərtlərdən uzaqda effektiv şəkildə fəaliyyət göstərən Rusiya dəmir yolu daşıyıcısını tam əvəz edə bilməsi ehtimalı azdır".
Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi qeyd edib ki, Cənubi Qafqaz Dəmir Yolu (SCR) QSC təxminən 20 ildir ki, investisiya ilə bağlı da daxil olmaqla, konsessiya müqaviləsinin şərtlərini məsuliyyətlə yerinə yetirir. Onun sözlərinə görə, bu müddət ərzində Rusiyanın Ermənistan dəmir yolu sisteminə, o cümlədən dəmir yolu nəqliyyatına qoyduğu investisiyaların həcmi 30 milyard rubldan çox qiymətləndirilir.