“Bakı Metropoliteni” metrodan ödənişsiz istifadə ilə bağlı iddialara münasibət bildirdi
Sosial şəbəkələrdə şəhid ailə üzvlərinin metrodan ödənişsizistifadə etməsi ilə bağlı məlumatlar yayılıb.
Mövzu ilə bağlı “Bakı Metropoliteni” QSC-dən Trend-ə bildirilib ki,metropolitendən ödənişsiz istifadə etmək hüququ olan sərnişinlərinəhatə dairəsi və bu hüququn əsasları aşağıda qeyd olunanqanunvericilik aktları ilə müəyyən edilib
Bildirilib ki, 7 yaşına qədər uşaqlar - Nazirlər Kabinetinin 19oktyabr 2010-cu il tarixli 179 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş“Bakı Metropolitenindən İstifadə Qaydaları”nın 4.1.1-ci bəndinəəsasən sərnişinlər:
• 7 yaşınadək uşaqlara görə gedişhaqqı ödəməmək hüququnamalikdirlər;
• xidməti vəzifələrinin icrası zamanı polis əməkdaşları - “Polishaqqında” qanunun 38-ci maddəsinin IV hissəsinə əsasən xidmətivəzifələrinin icrası zamanı polis əməkdaşları ölkə ərazisindəsərnişin nəqliyyatının bütün növlərindən (taksidən və şəhərlərarasınəqliyyatdan başqa) pulsuz istifadə etmək hüququnamalikdirlər;
• müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçuları - “Hərbiqulluqçuların statusu haqqında” 25 dekabr 1991-ci il tarixli 36nömrəli qanunun 6-cı maddəsinə görə müddətli həqiqi hərbi xidməthərbi qulluqçuları sərnişin nəqliyyatının bütün növlərindən(taksidən başqa) pulsuz istifadə edirlər.
• 3 oktyabr 1997-ci il tarixli, 377-IQ nömrəli qanunla təsdiqedilmiş “Hərbi xidmətkeçmə haqqında” Əsanamənin 4-cü bəndinə,“Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” 23 dekabr 2011-ci iltarixli 274-IVQ nömrəli qanunun 28.2-ci maddəsinə görə müddətlihəqiqi hərbi xidmət keçən hərbi qulluqçulara qanunla müəyyənedilmiş müddətlər daxilində həqiqi hərbi xidmət keçən əsgərlər,matroslar və çavuşlar aiddirlər.