Şoyqu Ermənistanı hədələdi: Bir gecədə çökə bilərsiniz
Ermənistan hakimiyyətinin Ermənistanın dəmir yollarının idarə olunmasında Rusiyanı əvəz etmək istəyi düşünülməmiş bir qərardır: qurduqları sistem "bir gecədə çökə bilər".
Publika.az xəbər verir ki, bunu Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu TASS-a bildirib.
Şoyqu qeyd edib ki, başqa şirkətin Ermənistanda uzun müddətdir effektiv fəaliyyət göstərən Rusiya dəmir yolu daşıyıcısını ən çətin şəraitdə tam əvəz edə bilməsi ehtimalı azdır.
"Bu yaxınlarda Ermənistanın nüvə məsələləri üzrə ABŞ ilə əməkdaşlıq planları ilə bağlı vəziyyəti şərh etdim. Təxminən iyirmi il ərzində qurulmuş sistem bir gecədə çökə bilər. Təbii ki, heç bir "dost ölkə" buna görə məsuliyyət daşımayacaq. Ümid edirəm ki, Ermənistan rəhbərliyi vacib qərarlar qəbul edərkən yalnız vətəndaşlarının maraqlarından çıxış edəcək", - deyə o qeyd edib.
Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi qeyd edib ki, Cənubi Qafqaz Dəmir Yolları (CQD) təxminən 20 ildir ki, investisiyalarla bağlı şərtlər də daxil olmaqla, konsessiya müqaviləsinin şərtlərini məsuliyyətlə yerinə yetirir. Onun sözlərinə görə, bu müddət ərzində Rusiyanın Ermənistan dəmir yolu sisteminə, o cümlədən dəmir yolu nəqliyyatına yatırdığı investisiyaların həcmi 30 milyard rubldan çoxdur.