İsveç polisi yeniyetmələrin dəstə tərəfindən cəlb edilməsinə qarşı əməliyyata başlayıb
Stokholm, 19 fevral, Nərgiz Cəfərli, AZƏRTAC
İsveç polisi atışma və partlayışlarda şübhəli bilinən yeniyetmələrin sayının artması fonunda yetkinlik yaşına çatmayanların cinayətkar dəstələrə cəlb edilməsini azaltmaq üçün yeni bir əməliyyata başlayır.
AZƏRTAC xəbər verir ki, hüquq-mühafizə orqanlarının məlumatına görə, uşaqları və gəncləri sosial media vasitəsilə ağır cinayətlərə getdikcə daha çox cəlb edirlər, burada dəstə liderləri onlara qətllərdə və təxribatlarda iştirak etməyi təklif edir.
“Augere” əməliyyatı riskləri daha erkən müəyyən etməyi və yeniyetmələrin zorakı cinayətlərə cəlb olunmasının qarşısını almağı hədəfləyir. 2020-ci illərin əvvəllərinin ən gərgin illəri ilə müqayisədə atışmaların ümumi azalmasına baxmayaraq, polis cinayətlərin sifarişlə törədildiyi “crime as” modelinin artdığını qeyd edir.
Təşəbbüs çərçivəsində polis, məktəblər və sosial xidmətlər arasında əməkdaşlığı gücləndirməyi, eləcə də məlumat mübadiləsindən daha fəal istifadə etməyi planlaşdırır. İdarələrarası əməkdaşlığı asanlaşdırmaq üçün qanunvericiliyə ötən ilin dekabr ayında dəyişiklik edilib.