NATO TCG Gaziantep freqatı haqqında məlumat paylaşıb
NATO, Aralıq dənizində "Dəniz Mühafizəçisi" Əməliyyatı çərçivəsində ilin ilk fokuslanmış əməliyyatına komandanlıq edən TCG Gaziantep freqatının görüntülərini paylaşıb.
NATO Müttəfiq Dəniz Komandanlığı (MARCOM) ilə əlaqəli ABŞ-da yerləşən X şirkətinin sosial media hesabında yerləşdirilən paylaşımda əməliyyatın vəziyyətlə bağlı məlumatlılığı, çəkindirməni, dəniz təhlükəsizliyini və müttəfiq donanmaları arasında koordinasiyanı artırdığı bildirilir.
Paylaşımda qeyd olunur ki, TCG Gaziantep freqatı əməliyyatın bir hissəsi olaraq Aralıq dənizində patrul xidməti zamanı müttəfiq sualtı qayıqları, təyyarələri və şəxsi heyəti tərəfindən dəstəklənib.
Paylaşımda həmçinin 21 yanvar - 9 fevral tarixləri arasında "Dəniz Mühafizəçisi" Əməliyyatı çərçivəsində keçirilən ilin ilk fokuslanmış əməliyyatına komandanlıq edən TCG Gaziantep freqatından video da yer alıb.
Videoda əməliyyat zamanı müttəfiq dənizçilərin TCG Gaziantep gəmisindəki fəaliyyətlərinin fotoşəkilləri yer alıb.
Bu ilki ilk fokuslanmış əməliyyatda 21 yanvar - 9 fevral tarixləri arasında Türkiyənin komandanlığı altında "Dəniz Mühafizəçisi" Əməliyyatı çərçivəsində Yunanıstan, İtaliya və Türkiyədən sualtı qayıqlar, eləcə də Yunanıstan, Türkiyə və ABŞ-dan hava qüvvələri iştirak edib.
Əməliyyat zamanı tərəfdaş ölkələrlə əməkdaşlıq da gücləndirilib; Gürcüstan Sahil Mühafizəsinin şəxsi heyəti TCG Gaziantep gəmisində türk komandaları ilə NATO standartlarına uyğun gəmi təlimi keçirib.