"Birincisi, ondan başlayaq ki, bu gün həm ali təhsil müəssisələrində, həm də ümumtəhsil məktəblərində məntiqlə bağlı sistemli bir tədris proqramı və tədris prosesi mövcud deyil. Bu səbəbdən Dövlət İmtahan Mərkəzi bu məsələ ilə bağlı kifayət qədər diqqətli olmalı və mövcud reallıqları nəzərə almalıdır. Digər tərəfdən, bu il xüsusilə III ixtisas qrupu üzrə bakalavrlar, yəni magistraturaya sənəd verən humanitar yönümlü məzunlar ciddi çətinliklərlə üzləşiblər. Onlar imtahanda riyazi və formullu məntiq suallarının üstünlük təşkil etməsindən şikayət edirlər".
Bu fikirləri Aznews.az-a açıqlamasında təhsil eksperti Məzahir Məmmədli deyib.
Qeyd edək ki, 15 fevralda keçirilmiş son magistratura qəbul imtahanının nəticələri göstərir ki, III ixtisas qrupu üzrə bakalavrlar digər ixtisas qrupları ilə müqayisədə daha aşağı nəticə nümayiş etdiriblər. Mütəxəssislər bu fərqi imtahanda riyazi məntiq xarakterli sualların üstünlük təşkil etməsi ilə izah edir və bu tip tapşırıqların humanitar yönümlü məzunlar üçün əlavə çətinlik yaratdığını bildirirlər. Bununla yanaşı, xarici dil və informatika fənləri məktəb proqramında tədris olunduğu halda, məntiq fənninin nə dərsliklərdə, nə də ümumi təhsil sistemində yer almaması da diqqət çəkən məqamlardandır.
Ekspert qeyd edib ki, digər mühüm məqam ondan ibarətdir ki, bu gün Azərbaycanda ümumilikdə magistratura pilləsinə kifayət qədər diqqət yetirilmir.